Sen to kluczowy element życia każdego człowieka. Jak pokazuje statystyka, przeciętny człowiek przesypia około jednej trzeciej swojego życia, co doskonale pokazuje nam z jak potężnym zjawiskiem mamy do czynienia. Brak snu lub zwyczajne niewyspanie się potrafi mocno dać w kość, powodując rozdrażnienie, brak koncentracji i bóle głowy. Niejednokrotnie jednak zdarza się tak, że wstając rano z łóżka marzymy o jeszcze minutach, sekundach chociażby snu, obiecując sobie, że jak tylko wrócimy z pracy czy ze szkoły to na pewno od razu pójdziemy spać. Jak się okazuje później, gdy próbujemy zasnąć wieczorową porą, coś jest nie tak i leżymy godzinami gapiąc się w sufit, nie mogąc zasnąć. Jak sobie radzić w takich sytuacjach? Sposobów jest kilka, zapraszamy!

Medytacja - spokój ducha kluczem do krainy snów

melatonina w tabletkach

Jak wiadomo, głównym zadaniem snu jest regeneracja ciała, po całym dniu pełnym wrażeń. To właśnie te wrażenia (stres, pośpiech, adrenalina i niecodzienne sytuacje) sprawiają, że gdy wieczorem kładziemy się do łóżka, nasz umysł atakuje tysiące różnych myśli. Nadmiar emocji i wrażeń sprawia, że nie potrafimy się odpowiednio wyciszyć i zasnąć. Jak rozładować tego typu emocje i doprowadzić do stanu równowagi? Za pomocą medytacji oczywiście. Wiele ludzi zraża się do medytacji, wiążąc ją mylnie z obowiązkowym siedzeniem i mruczeniem mantr godzinami. Nic bardziej mylnego. Prosta, codzienna medytacja może być wykonywana w dowolnej pozycji, również, kiedy leżymy w łóżku. Wystarczy wziąć kilka głębokich oddechów i powoli rytmicznie wyrównywać oddech skupiając na nim całą uwagę. Kilka minut w tym stanie pozwoli ciału się zrelaksować i uwolnić od natłoku myśli.

Naturalne środki uspokajające

Dla tych, którzy wolą nieco mniej wymagające rozwiązania proponujemy wszelkiej maści senne specyfiki. Duży procent problemów z zaśnięciem wynika bowiem z niedoboru melatoniny, tak zwanego hormonu snu. To ona odpowiedzialna jest za regulowanie zegara biologicznego u każdego z nas. W przypadku takiego niedoboru, skutecznym ratunkiem może okazać się melatonina w tabletkach. Zażycie odpowiedniej dawki pozwoli nam zasnąć szybko i bez problemu właśnie wtedy, kiedy powinniśmy zasnąć według zegara biologicznego. Melatonina w tabletkach poprawi dodatkowo nasz komfort snu, przez co rano będziemy bardziej wypoczęci.

Porządne wietrzenie

Na koniec zostawiliśmy sobie małego asa w rękawie, wietrzenie sypialni. Ta prosta sztuczka pozwala wpuścić do naszej sypialni rześkie, zdrowe powietrze, które z pewnością pomoże nam zasnąć. Jak się bowiem okazuje, nie wietrzona sypialna sprawia, że czujemy duszność, przez co ciężej jest się nam zrelaksować i czujemy dyskomfort nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Dopiero wpuszczenie świeżego powietrza do pomieszczenia sprawia, że zauważamy różnicę.