Produkcja domowych trunków to hobby, którym pasjonuje się coraz więcej osób. Dzięki dużej dostępności różnego rodzaju półproduktów i sprzętu niezbędnego do samodzielnego przygotowania napojów alkoholowych, stworzenie w warunkach domowych własnego piwa lub neutralnego trunku, jakim jest podpiwek, nie będzie stanowiło dla nikogo większego problemu. Wystarczy sięgnąć po gotowy brewkit, który jest potrzebny do przygotowania piwa lub po mąkę słodową, jeśli chcemy wyprodukować podpiwek, zaopatrzyć się w drożdże, pojemnik do fermentacji, butelki do rozlania trunku i kapslownice wraz z kapslami do zapieczętowania butelek.

podpiwekCo to jest podpiwek?

Jeśli szukasz wartościowego napoju, który pozwoli ochłodzić organizm w czasie największych upałów, samodzielnie przygotowany podpiwek będzie znakomitą alternatywą dla soków, herbaty czy samego piwa. Można powiedzieć, że jest to niskoprocentowy lub bezalkoholowy napój piwny, bo zawartość alkoholu nie przekracza tu 2%. W smaku jest czymś pośrednim pomiędzy piwem, a kwasem chlebowym. Jego historia zwykle kojarzona jest ze wsią i z pracami rolnymi w okresie żniw, czyli w czasie największych letnich upałów. Na stołach bardziej zamożnych osób podpiwek gościł raczej rzadko lub w ogóle. Dziś może być dobrą alternatywą dla piwa, zwłaszcza dla osób, które nie chcą lub z pewnych względów nie mogą spożywać napojów alkoholowych.


Jak przygotować podpiwek?

Do przygotowania podpiwka potrzebować będziemy albo gotowej mieszanki na bazie słodu jęczmiennego, albo kawy zbożowej, która taki słód zawiera. Co ważne, nie może być to kawa instant, bo ta w swoim składzie zawiera zbyt małą ilość słodu jęczmiennego i zwyczajnie z jej pomocą nie uda nam się wyprodukować takiego napoju jak podpiwek. Jeśli nie możesz nigdzie dostać takiej kawy, najlepiej zdecydować się na zakup gotowej mieszanki. Ta jest stosunkowo tania i pozwala otrzymać trunek dobrej jakości. Do wyprodukowania napoju potrzebować będziemy jeszcze drożdży, te powinny być świeże, i cukru, który pozwoli zainicjować proces fermentacji. Drożdży nie dodajemy zbyt dużo, bo uzyskany napój będzie miał nieprzyjemny posmak. Po przygotowaniu zacieru w proporcji i kolejności podanej na opakowaniu produktu rozlewamy go do butelek. Mogą to być butelki plastikowe lub szklane, kapslowane. Co ważne, podpiwek zacznie fermentować w butelkach i nie należy nalewać go do pełna, bo może rozsadzić butelkę. Po kilku dniach w cieple trunek jest gotowy do spożycia, ma miodowy kolor i słodko-goryczkowy smak, jest lekko gazowany i doskonale gasi pragnienie.