Wraz z rosnącą popularnością yerba mate sięga po nią coraz więcej osób. Rozpoczynając swoją przygodę z tym naparem można się jednak poczuć zagubionym, gdyż dostępnych jest nie tylko wiele odmian tej herbaty, ale wiele zależy też od tego z czego się ją pije i w jaki sposób. O czym warto wiedzieć?

Naczynko i bombilla

zestawy do yerba mateZ myślą o piciu yerba mate trzeba się zaopatrzyć przede wszystkim w naczynko w który parzy się napar i z którego się pije. Dostępne są trzy warianty takich naczyń: tykwy, naczynka drewniane i ceramiczne. Te pierwsze sięgają tradycji tego napoju, są lekkie i delikatne. Ich dużym atutem jest też utrzymywanie ciepła - nie będą one parzyły rąk, lecz przyjemnie je ogrzewać. Tykwa jest bardzo wytrzymała, więc naczynko nie ulegnie uszkodzeniu w razie upadku, lecz trzeba pamiętać o pielęgnacji takiego przedmiotu, by nie pojawiła się na nim pleśń. Wśród tradycyjnych naczyń są też wersje drewniane, które często mają bardzo ozdobny charakter. Dodatkowo drewno pochłania część esencji, więc napój zyskuje dodatkowego aromatu. Wreszcie mniej oryginalne, ale bardzo użyteczne są warianty ceramiczne, których atutem jest to, iż łatwo utrzymać je w czystości. Nie dodadzą jednak żadnego aromatu do napoju, a do tego szybko się nagrzewają, lecz sam napar nie trzyma długo swojej temperatury.

Oprócz tego potrzebna jest również specjalna rurka zwana bombillą. Musi być ona dobrana pod kątem pojemności naczynka - na początku warto wybrać gotowe zestawy do yerba mate, gdzie na pewno otrzymamy dopasowane elementy. Istotny jest też materiał ich wykonania, gdyż cięższe wersje ze stali nierdzewnej, lepiej zachować do drewnianych lub ceramicznych naczyń, gdyż mogłyby uszkodzić delikatną strukturę tykwy. Lżejszą i przy okazji ekologiczną alternatywą są bombille z bambusa. Rurki wyposażone są także w specjalne filtry, by pić czysty napar, a nie proszek, liście czy gałązki. Warto sprawdzić i dowiedzieć się więcej tutaj https://zielonytarg.pl/yerba-mate/zestawy-startowe.

Rodzaj yerba mate

Yerba mate przygotowuje się z ostrokrzewu paragwajskiego, lecz trzeba mieć na uwadze to, iż występuje bardzo wiele jego odmian. Dostępne są też wersje aromatyzowane czy mielone w specjalny sposób, co wpływa na aromat i smak naparu. Od doboru rodzaju mate zależy też to jakiej rurki bombilla będziemy potrzebowali - gdy liście są mocno sproszkowane, to potrzebne będą wersje z dwoma lub nawet trzema filtrami. Początkującym często trudno jest dobrać do siebie poszczególne elementy, więc przydatne są gotowe zestawy do yerba mate, gdzie znajdziemy rurkę dopasowaną do naczynka, ale i odmiany napoju. Wśród osób rozpoczynających swoją przygodę z mate najbardziej polecane są delikatne gatunki argentyńskie lub wersje owocowe czy z ziołami. Po przyzwyczajeniu się do naturalnej goryczy yerba mate można sięgnąć choćby po mocniejsze odmiany przygotowywane w Paragwaju.