Niegdyś wybór obrusów ołtarzowych nie był większym problemem z uwagi na bardzo restrykcyjne zasady ich doboru. Dziś jednak jest inaczej, dlatego przed inwestycją w taki obrus dobrze jest zastanowić się nad oczekiwaniami, które można by przekuć w odpowiednie zakupy. Sprawdźmy zatem, na co zwracać uwagę, dobierając tego rodzaju obrusy. Na początek dobrze jest dodać, że obrusy ołtarzowe najczęściej kupowane są oczywiście do kościołów i kaplic, ale nie tylko. Zdarza się, że kupują je również osoby prywatne, które w swoim domu mają np. małą kapliczkę albo taką kapliczką się opiekują i chcą ją adekwatnie ozdobić na czas świąt. Zdarza się, że obrusy te wykorzystywane są również podczas świąt albo wizyt duszpasterskich, aby uświetnić całe wydarzenie. My jednak skupimy się przede wszystkim na wyborze obrusów bezpośrednio do obiektów sakralnych.

Ilość jest ważna

Tradycyjnie na ołtarzu znajdowały się trzy obrusy ołtarzowe o różnym zastosowaniu i wiele kościołów nadal hołduje tej zasadzie. Na pewno jednak trzeba mieć w zapasie kilka sztuk, zwłaszcza że ta wierzchnia dość szybko się brudzi, a trzeba ją regularnie wymieniać, aby zachować odświętność ołtarza. Zawsze w zapasie warto mieć wyprane i wyprasowane obrusy zapasowe, zarówno w podstawowych kolorach, jak również w opcjach na rozmaite święta oraz Adwent, o czym za chwilę.

obrusy ołtarzoweKolory – to istotne

Obrusy ołtarzowe przez większość roku są po prostu białe i to one powinny stanowić podstawową część naszego wyposażenia w kościele. Jeśli sama biel jest dla nas zbyt prosta, możemy zainwestować w specjalne obrusy wykonywane z haftami – ręcznymi (droższymi) albo maszynowymi (tańszymi). Istotne jest, aby zawsze był to haft płaski. Na okresy świąteczny dobrze jest zainwestować w nieco bardziej zdobione obrusy np. z wizerunkami świętych czy scenami rodzajowymi z Biblii albo symboliką danego okresu liturgicznego. Wszystkie zdobienia w takich przypadkach wykonywane są w bieli oraz złocie. Wyjątkiem jest Adwent, w którym obrusy i wszystkie szaty liturgiczne wykonywane są w innych kolorach.

Jakie materiały?

Najtańszą inwestycją będą oczywiście obrusy gotowe, wykonywane z poliestru. Są one zwykle łatwe w czyszczeniu, często odporne na wodę i zabrudzenia; na nich można znaleźć zazwyczaj haft maszynowy. Jeśli chcemy czegoś bardziej ekskluzywnego, pasującego np. do kościoła zabytkowego, warto wybierać obrusy robione na zamówienie do danego ołtarza, wykonane z naturalnych płócien (konopnego, lnianego) oraz zdobionych haftami ręcznie wykonywanymi.