Są to urządzenia wykorzystywane w różnych procesach technologicznych. Zastosowanie mają przede wszystkim w przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym, spożywczym, papierniczym, a także tekstylnym. Co więcej, są również stosowane w sytuacji zalewania pomp wirowych i lewarów.

Rodzaje pomp próżniowych - olejowa

pompa próżniowa

Urządzenia te różnicowane są na olejowe oraz bezolejowe. Pompa próżniowa olejowa ma zintegrowany system odcięcia oparów oleju. Mniejsze modele pomp są właściwe przy ciągłej pracy w zakresach ciśnień pomiędzy 200 a 2 bądź 0,5 mbar. Pamiętać trzeba o tym, że praca przy wartościach granicznych wymaga obecności zaworu bezpieczeństwa. Może on być zamontowany na przyłączu obrotowym. Takie rozwiązanie ułatwi montaż oraz instalację. Taka pompa próżniowa ma wiele zalet. Wśród nich wymienia się między innymi taki kwestie jak łatwa obsługa oraz konserwacja, duża wydajność przy obecności niskich kosztów eksploatacji. Opisywane urządzenia wykorzystywane są w procesie analizy powierzchni oraz rozmiarów cząstek. Funkcjonują one również jako pompy wstępne dla pomp dyfuzyjnych oraz turbomolekularnych. Duża pompa próżniowa olejowa, na przykład tłokowa bądź jednostopniowa jest sprzętem stosowanym w przemyśle metalowym, opakowaniowym, chemicznym, farmaceutycznym, elektronicznym, motoryzacyjnym, papierniczym, spożywczym, przetwórstwie drzewnym i innym. Wskazany sprzęt jest również łatwy w obsłudze oraz serwisowaniu. Co więcej, charakteryzują się dużą tolerancją pary wodnej, małymi wibracjami, a ponadto cichą pracą.

Rodzaje pomp próżniowych - bezolejowa

Takie pompy znajdują przede wszystkim zastosowanie w laboratoriach chemicznych, a także farmaceutycznych. Użyteczne są w procesach suszenia, odgazowywania, destylacji, a także występują w formie pomp wstępnych dla niewielkich modułów turbomolekuralnych. W ich przypadku stosowane są zawory powietrzne, których zadaniem jest wprawianie w ruch wału łączącego membrany. Mechaniczne połączenie sprawia, że membrana wchodzi w ruch o charakterze posuwisto-zwrotnym. Zastosowanie zasilania w formie sprężonego powietrza przyczynia się do rozpoczęcia pracy pompy. W chwili osiągania przez wał membrany końca skoku dochodzi do przesterowania mechanizmu prowadzącego. Takie działanie sprawia, że możliwe staje się przekierowanie zaworu sterującego przepływem powietrza do prawej albo lewej komory powietrza, doprowadzając do zmiany komory po każdym skoku. Różnica w ciśnieniu cieczy, która jest pompowana, umożliwia aktywność zaworom szlamowym bądź kulkowym umieszczonym w pompie membranowej.