Tradycyjnym opakowaniem dla ziaren kawy, które transportowano do Europy z odległych zakątków świata, najpierw karawanami, a później statkami, były przewiewne worki jutowe lub lniane. Taki rodzaj opakowania chronił ziarna przed zniszczeniem, zapewniając im odpowiednią wentylację na czas podróży i na czas ich magazynowania w składach, a później w sklepach sprzedaży detalicznej. Taki sposób pakowania kawy ziarnistej jest wykorzystywany po dzień dzisiejszy, ale już w nieco mniejszej skali. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zaopatrzyć się w dekoracyjne woreczki jutowe i przechowywać w nich ziarna palonej kawy, kupionej w sklepach specjalizujących się w sprzedaży tego typu produktów.   woreczki jutowe

Właściwości juty

  Juta to jedna z najpopularniejszych roślin o zastosowaniach przemysłowych, powszechnie wykorzystywana do produkcji wytrzymałego włókna. Roślina uprawiana jest m.in. w Chinach i w Pakistanie, dostarczając tani i ekologiczny surowiec do produkcji worków czy sznurków. Woreczki jutowe są zatem w pełni ekologicznym, naturalnym i niezwykle wytrzymałym rodzajem opakowania, oferującym wysoki poziom wentylacji przechowywanym w ich wnętrzu produktom spożywczym. Dzięki naturalności i przewiewności, woreczki z juty powszechnie wykorzystywane są do przechowywania płodów rolnych i wybranych produktów spożywczych. Zwyczajowo, w takich workach przechowuje się zboża typu ryż, a także wspomnianą już wcześniej kawę w ziarnach.

Czy kawa przechowywana w woreczku nie traci zapachu?

  W odróżnieniu od kawy mielonej, kawa w formie ziaren z powodzeniem może być przechowywana w opakowaniach nie do końca hermetycznych. Dzięki temu przez dłuższy czas zachowuje świeżość i związany z nią intensywny aromat. Poza tym przechowywanie kawy ziarnistej w woreczkach jutowych ma także walory czysto dekoracyjne. Opatrzone dekoracyjnymi napisami, nieduże woreczki jutowe z powodzeniem możemy ustawić na kuchennych półkach bez obawy, że przechowywana w nich kawa w ziarnach straci przypisane jej walory smakowe i naturalny aromat.