Nowoczesne technologie materiałowe pozwalają na tworzenie odzieży o unikalnych właściwościach fizycznych. Doskonałym tego przykładem są chętnie wybierane przez biegaczy, dopasowane do ciała spodenki kompresyjne męskie lub damskie. Tego rodzaju strój przez efekt kompresji, czyli ściągnięcia mięśni, wpływa na poprawę krążenia krwi, a tym samym na lepsze dotlenienie włókien mięśniowych w trakcie wysiłku fizycznego. Odzież kompresyjna ma także szereg innych unikalnych właściwości, którym warto przyjrzeć się nieco dokładniej.

Ochrona przed wstrząsami

koszulki kompresyjneTo jedna z podstawowych i najważniejszych właściwości odzieży kompresyjnej tj. przywołane już wcześniej spodenki kompresyjne męskie lub damskie. Mięśnie poddane kompresji są w mniejszym stopniu narażone na wstrząsy i drgania, przez co ilość mikrourazów wewnątrz struktur mięśniowych zostaje ograniczona do minimum. To przekłada się na ograniczenie ewentualnych kontuzji wynikających chociażby z niedogrzania mięśni przed rozpoczęciem biegu, a także na szybszą regenerację mięśni po zakończonym treningu biegowym. Stosowanie damskich lub męskich spodenek kompresyjnych, a także innych kompresyjnych elementów garderoby to idealne rozwiązanie na czas startów w zawodach sportowych, gdy ważne jest utrzymanie maksymalnej sprawności mięśni przez dłuższy okres czasu.

Szybsza regeneracja mięśni

Mięśnie narażone na mniejszą ilość mikrourazów szybciej się regenerują, czemu sprzyja także lepsze ich ukrwienie, a to jest naturalną konsekwencją stosowania uciskowej odzieży kompresyjnej. Zakładając spodenki kompresyjne męskie lub damskie, biegający mężczyzna lub kobieta nie tylko poprawia wydolność mięśni ud czy pośladków (także podudzi w przypadku spodenek z długą nogawką), ale także przyspiesza proces odnowy ich naturalnej struktury po zakończonym treningu lub zawodach biegowych. Oczywiście spodenki same przez siebie nie skracają czasu potrzebnego do pełnej regeneracji mięśni. Szybsza regeneracja możliwa jest dzięki zmniejszeniu liczby mikrourazów włókien mięśniowych i szybszego odprowadzenia toksyn z mięśni, dzięki lepszemu ukrwieniu ich struktury.