schody zabiegoweNieodzownym elementem występującym w projektach domów są schody. W domach parterowych z nieużytkowym poddaszem są to schody strychowe, w domach dwu- i wielokondygnacyjnych występują schody wewnętrzne.

Schody są często jedynym elementem komunikacji pionowej i w pierwszej kolejności muszą być bezpieczne i funkcjonalne. W obecnych projektach rzadko występują wydzielone klatki schodowe, dlatego też powinny się komponować z całym wystrojem domu.

Połączenie bezpieczeństwa w trakcie korzystania z walorami estetycznymi nie jest proste. Nieprzemyślane zmiany w projekcie, przebudowa w trakcie realizacji sprawiają, że schody są niewygodne, nie zapewniają bezpieczeństwa użytkowania. Wymiary schodów regulują przepisy budowlane, między innymi określając długość, wysokość i szerokość stopni, podstopni i spoczników.

W budownictwie jednorodzinnymi często stosowane są schody zabiegowe. Walorem tego rozwiązania jest fakt, że zajmują mało miejsca. Źle wykonane są niewygodne. Dlatego do budowy i montażu należy podejść z należytą starannością. Wybór firmy montującej takie schody nie powinien być przypadkowy. Wybór materiału jest dowolny. Często drewniane bądź kamienne, prawidłowo oświetlone są elementem dekoracyjnym wnętrza.