Dlaczego warto stawiać na wyroby tradycyjne?

Choć sklepowe półki pełne są atrakcyjnie wyglądających wędlin, serów czy pieczywa, jeśli przyjrzymy się bliżej składom tego typu produktów, szybko przekonamy się, że jedzenie ich w większych ilościach, może w negatywny sposób odbić się na kondycji naszych organizmów. Alternatywą dla napompowanych chemią wyrobów wędliniarskich, robionych na szybko serów czy przygotowywanego na drożdżach, a nie na zakwasie pieczywa, są wyroby tradycyjne, produkowane zgodnie z dawną recepturą, w oparciu o wysokiej jakości półprodukty. W czym takie wyroby są lepsze od typowych produktów z marketu?

Skład wyrobów tradycyjnych

wyroby tradycyjne w kuchniJeśli przyjrzymy się liście składników użytych do wyprodukowania 100g produktu typu tradycyjnego, nie ujrzymy na niej kilkunastu barwników, sztucznych aromatów, konserwantów i wypełniaczy. Zamiast nich ujrzymy jedynie gramaturę podstawowego surowca wykorzystanego do wyprodukowania 100g produktu oraz listę przypraw, które mają wzbogacić jego smak. Dla przykładu 100g swojskiej wędliny powstaje z ponad 100g surowego mięsa – po prostu mięso kurczy się podczas procesu obróbki, oddaje wodę, a tym samym traci swoją pierwotną masę. Wyroby tradycyjne wolne są również od sztucznych barwników i substancji aromatyzujących. W przypadku wspomnianych już wcześniej swojskich wędlin, za ich smak i aromat odpowiada proces peklowania mięsa i jego wędzenia. Sól peklująca oraz zwykła sól jest tu jedyną substancją konserwującą.

Popularne rodzaje wyrobów tradycyjnych

Na targach i w wyspecjalizowanych sklepach z ekologiczną lub tzw. swojską żywnością, znajdziemy kilka podstawowych kategorii wyrobów tradycyjnych. Trzy z nich to wyroby wędliniarskie, pieczywo i sery.

  • Wędliny tradycyjne – to szereg różnych rodzajów wyrobów mięsnych przygotowywanych w oparciu o tradycyjną recepturę, wędzonych, parzonych, gotowanych lub dojrzewających. Doskonałym przykładem tego typu produktów mogą być wędzone lub gotowane szynki, kiełbasy swojskie, kaszanka, salceson, a także pasztety.
  • Pieczywo tradycyjne – to przede wszystkim chleb przygotowywany na tradycyjnym zakwasie, bez dodatku drożdży lub z niewielką ich zawartością. Taki chleb charakteryzuje się nie tylko wyjątkowym smakiem, ale także bardzo dużą trwałością, wolniej wysycha i rzadko kiedy pokrywa się pleśnią.
  • Sery tradycyjne – w naszym kraju tego typu wyroby tradycyjne spotykane są raczej rzadko, co wynika z braku tradycji samodzielnego wyrobu serów długo dojrzewających. Mimo wszystko, w niektórych sklepach z ekologiczną lub tradycyjną żywnością, można już dziś znaleźć tego typu produkty pochodzące z Polski.