Choć sklepowe półki pełne są atrakcyjnie wyglądających wędlin, serów czy pieczywa, jeśli przyjrzymy się bliżej składom tego typu produktów, szybko przekonamy się, że jedzenie ich w większych ilościach, może w negatywny sposób odbić się na kondycji naszych organizmów. Alternatywą dla napompowanych chemią wyrobów wędliniarskich, robionych na szybko serów czy przygotowywanego na drożdżach, a nie na zakwasie pieczywa, są wyroby tradycyjne, produkowane zgodnie z dawną recepturą, w oparciu o wysokiej jakości półprodukty. W czym takie wyroby są lepsze od typowych produktów z marketu?

Skład wyrobów tradycyjnych

wyroby tradycyjne w kuchniJeśli przyjrzymy się liście składników użytych do wyprodukowania 100g produktu typu tradycyjnego, nie ujrzymy na niej kilkunastu barwników, sztucznych aromatów, konserwantów i wypełniaczy. Zamiast nich ujrzymy jedynie gramaturę podstawowego surowca wykorzystanego do wyprodukowania 100g produktu oraz listę przypraw, które mają wzbogacić jego smak. Dla przykładu 100g swojskiej wędliny powstaje z ponad 100g surowego mięsa – po prostu mięso kurczy się podczas procesu obróbki, oddaje wodę, a tym samym traci swoją pierwotną masę. Wyroby tradycyjne wolne są również od sztucznych barwników i substancji aromatyzujących. W przypadku wspomnianych już wcześniej swojskich wędlin, za ich smak i aromat odpowiada proces peklowania mięsa i jego wędzenia. Sól peklująca oraz zwykła sól jest tu jedyną substancją konserwującą.

Popularne rodzaje wyrobów tradycyjnych

Na targach i w wyspecjalizowanych sklepach z ekologiczną lub tzw. swojską żywnością, znajdziemy kilka podstawowych kategorii wyrobów tradycyjnych. Trzy z nich to wyroby wędliniarskie, pieczywo i sery.

  • Wędliny tradycyjne – to szereg różnych rodzajów wyrobów mięsnych przygotowywanych w oparciu o tradycyjną recepturę, wędzonych, parzonych, gotowanych lub dojrzewających. Doskonałym przykładem tego typu produktów mogą być wędzone lub gotowane szynki, kiełbasy swojskie, kaszanka, salceson, a także pasztety.
  • Pieczywo tradycyjne – to przede wszystkim chleb przygotowywany na tradycyjnym zakwasie, bez dodatku drożdży lub z niewielką ich zawartością. Taki chleb charakteryzuje się nie tylko wyjątkowym smakiem, ale także bardzo dużą trwałością, wolniej wysycha i rzadko kiedy pokrywa się pleśnią.
  • Sery tradycyjne – w naszym kraju tego typu wyroby tradycyjne spotykane są raczej rzadko, co wynika z braku tradycji samodzielnego wyrobu serów długo dojrzewających. Mimo wszystko, w niektórych sklepach z ekologiczną lub tradycyjną żywnością, można już dziś znaleźć tego typu produkty pochodzące z Polski.