Pęd życia, jaki charakteryzuje dzisiejsze społeczeństwa zachodu, niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji, jedną z nich są kłopoty ze snem. Problem dotyczy coraz większego grona osób i liczba osób stosujących leki na bezsenność stale wzrasta. Jeżeli problem dotyczy także nas lub kogoś bliskiego warto podejść do niego na poważnie i z rozwagą stosować wszelkie preparaty.

Postaw na naturalne środki

leki na bezsenność

W poszukiwaniu leku na bezsenność warto sprawdzić najpierw naturalne metody. W ich przypadku najmniej można spodziewać się negatywnych efektów ubocznych. Najlepiej zacząć od najmniej inwazyjnych środków takich jak choćby terapia zapachowa. Aromat lawendy unoszący się w sypialni koi nerwy i pozytywnie wpływa na jakość snu. Jeżeli nie mamy miejsca na doniczkę z kwiatami, można wykorzystać saszetki lub kompozycje z suszu, nie mniej skuteczny powinien być olejek eteryczny rozpylony w pobliżu łóżka. Jako naturalne leki na bezsenność doskonale sprawdzają się różnego rodzaju napary ziołowe do picia. Skuteczne działanie w tej kwestii posiada wywar z waleriany, melisy, szyszki chmielu czy ziela dziurawca. Zioła można dowolnie mieszać wedle preferencji smakowych, wielbiciele słodkości mogą dodać odrobinę miodu. Należy pamiętać, aby suszu nie zalewa bezpośrednio wrzątkiem, ponieważ w ten sposób straci większość swoich właściwości, wystarczy do tego lekko parująca woda.

Zmień szkodliwe przyzwyczajenia

Na jakość snu i trudności z zasypianiem wpływa wiele czynników zewnętrznych i często lepszym lekiem na bezsenność niż jakiekolwiek środki jest porzucenie szkodliwych nawyków. Największą rolę odgrywa zdrowe żywienie, należy koniecznie zrezygnować z obfitych i ciężkostrawnych kolacji spożywanych na krótko przed snem. Jako leki na bezsenność poleca się także ruch, nie musi to być kilkugodzinny trening, wystarczy kilka minut dziennie. Dobrym wyborem będzie bieganie lub inna aktywność na otwartym powietrzu, która będzie stanowiła okazję do dotlenienia organizmu. Wszelkie ekrany elektroniczne towarzyszą nam przez wiele godzin w trakcie całego dnia. Warto zrezygnować z ich używania bezpośrednio przez sen, choć przeczytanie kilku artykułów leżąc już w łóżku, wydaje się przyjemną czynnością, to negatywnie wpływa ona na efektywność naszego odpoczynku. Dobrą metodą na spokojny sen jest jest również ciepły prysznic lub kąpiel tuż przed położeniem się. Osoby bardzo zestresowane mogą rozważyć także słuchanie muzyki relaksacyjnej w łóżku, wyciszenie się i oderwanie od problemów codziennego dnia jest kluczem do skutecznej regeneracji.