Jeśli trzymamy kota w domu i rzadko ma on okazję przebywać na zewnątrz, musimy przygotować mu kuwetę. Nie bez znaczenia jest, jakim żwirkiem ją napełnimy. Gdy nie będzie dla kota odpowiedni, zwierzę zacznie brudzić panele i dywany w pokoju albo korytarzu. Doradzamy zatem, jak dobrze wybrać żwirek do kociej kuwety.

Wydajność

kocia toaletaProdukt, którym napełniamy kuwetę, powinien być wydajny, tak jak np. żwirek Cat's Best. Dobrze, jeśli standardowe opakowanie 3l wystarcza na miesiąc. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wybór żwirku zbrylającego, który ma mniejszą objętość niż mineralny. Dzięki temu łatwiej go transportować.

Chłonność

Dobrej jakości żwirek, np. marki Cat's Best, wchłania nieczystości pozostawione przez kota. Absorbuje wilgoć i pochłania nieprzyjemny zapach. Dzięki temu nie musimy codziennie opróżniać kuwety i zmieniać żwirku pod koniec każdego dnia.

Zapach

Zawartość świeżo wyczyszczonej oraz napełnionej kuwety powinna mieć neutralny, przyjemny zapach. Koty mają wrażliwy węch i nie lubią wyrazistych woni. Dlatego jeśli żwirek będzie pachniał zbyt intensywnie, mogą załatwiać się poza kuwetą. Producent Cat's Best dba o to, by oferowane przez niego żwirki brylujące miały miły zapach.

Skład

Najlepiej, aby składniki żwirku były pochodzenia roślinnego, tak jak w przypadku produktów marki Cat's Best. Żwirek nie będzie wówczas wywoływać alergii u kota, a po zużyciu posłuży za kompost. Składniki naturalne są bowiem całkowicie biodegradowalne.

Konsystencja

Żwirek powinien być oczywiście sypki, ale przy tym miękki i przyjemny w dotyku. Kocie łapki są dość delikatne, więc podczas poruszania się w kuwecie, kot nie może czuć, że coś go uwiera, bo się zniechęci do korzystania z miejsca, które mu wyznaczyliśmy na toaletę. Żwirki Cat's Best mają także tę zaletę, że nie przyczepiają się do łapek kota, dzięki czemu przestrzeń koło kuwety nie jest zabrudzona.

Znalezienie właściwego żwirku wymaga trochę czasu spędzonego na poszukiwaniach. Jednak ten wysiłek wyjdzie na dobre i nam, i naszemu pupilowi. Jeśli znajdziemy żwirek, który będzie mu odpowiadał, unikniemy wielu kłopotów i ciągłego usuwania zabrudzeń.