Większość osób tak naprawdę w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego co to jest ASME, ponieważ nie interesujemy się tą dziedziną i tak naprawdę nie mamy skąd czerpać wiedzy.

Dane ogólne

American Society of Mechanical Engineers  skupia wokół siebie specjalistów z zakresu inżynierii mechanicznej. Jego siedziba znajduje się w Nowym Jorku zaś samo Stowarzyszenie liczy aż ok. 120 tysięcy członków. Największą potęgą tej organizacji jest fakt, że członkowie ci są rozsiani po 150 krajach świata.
Stowarzyszenie zostało założone w 1880 roku a już w 1909 jego tablica pamiątkowa została umieszczona przy pierwszym tunelu aerodynamicznym.

Najstarsze stowarzyszenie

O American Society of Mechanical Engineers (ASME) mówi się otwarcie, że jest to jedna z najstarszych organizacji non-profit, która zajmuje się normalizacją. Oprócz tego organizacja ta prowadzi działalność edukacyjną oraz certyfikacyjną. Oznacza, że to, że po spełnieniu wszystkich najważniejszych wymagań mamy prawo ubiegać się o certyfikat.

Własne wydawnictwo

American Society of Mechanical Engineers jest na dzień dzisiejszy tak rozbudowane, że posiada swoje własne wydawnictwo o nazwie "ASME Press", które zajmuje się publikacją książek i czasopism skupiających się wokół interesującej ich tematyki. W większości przypadków więc są to publikacje techniczne. Co zaskakujące prowadzi ono również bibliotekę cyfrową z której można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.