Wbrew pozorom wybór odpowiedniego segregatora może nie być taki prosty, jeśli nie do końca się na tym znamy. W sklepach z akcesoriami biurowymi, a nawet w marketach nie brak tego typu produktów, co jednak nie oznacza, że każdy tak samo dobrze sprawdzi się w każdym celu.

Dobre segregatory to przede wszystkim takie, które wytrzymają próbę czasu, a niejednokrotnie również częste użytkowanie. Zazwyczaj przechowuje się w nich z jednej strony dokumentację historyczną, która wymaga według prawa przetrzymywania – np. rozliczenia, umowy czy gwarancje. Z drugiej strony natomiast często segregatory służą również do rozdzielania dokumentów bieżących dotyczących np. różnych klientów bądź rozmaitych działów firmy.

Dobrze jest przede wszystkim wybrać taki segregator, którego wielkość jest odpowiednia. Im cieńsze segregatory, tym więcej zmieścimy ich na półce – ale mniej włożymy do nich dokumentów. Dobrze jest również pamiętać o tym, aby powierzchnia była najlepiej zafoliowana, a brzegi obite metalem, dzięki czemu produkt jest odporny na uszkodzenia wskutek użytkowania czy np. zalanie.