Nawet w niewielkim ogrodzie warto znaleźć miejsce na drzewa i krzewy owocowe. W sprzedaży, oprócz tradycyjnych okazów, dostępne są minidrzewka, które sprawdzą się na małych powierzchniach. Stosunkowo nieduże jabłonie, grusze oraz śliwy można doskonale włączyć do kwietnych rabat, dzięki czemu ogród będzie zarówno funkcjonalny, jak i ozdobny.

Rady przy planowaniu

Drzewa owoceowe

Aby otrzymać pyszne owoce, a jednocześnie zapewnić sobie ciekawy wygląd ogrodu, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. W większych założeniach, drzewa owocowew kilku gatunkach będą kolejno dostarczać owoców, od czerwca do pierwszych przymrozków. Odpowiedni dobór odmian uchroni przed zbyt dużymi zbiorami w jednym terminie. Małe formy to nie tylko dobre rozwiązanie do niewielkich ogrodów. Ich rozmiar umożliwia również odpowiednią pielęgnację, systematyczną kontrolę stanu rośliny oraz szybkie zapobieganie ewentualnym problemom. Dokonując zakupu nowego drzewa owocowego, warto skorzystać z oferty profesjonalnych szkółek roślin, w których uzyskamy niezbędne informacje związane z prawidłową uprawą. Nie każda odmiana sprawdzi się w danych warunkach klimatycznych, również odpowiedni dobór gleby ma znaczenie. Dodatkowo, aby uzyskać satysfakcjonujący plon, po usunięciu rośliny, nie należy sadzić w tym miejscu tego samego gatunku. Zapewnienie optymalnych warunków pozwoli uzyskać smaczne owoce o wysokiej wartości zdrowotnej.

Wartościowe drzewa ziarnkowe

Jabłoń oraz grusza to typowe przykłady drzew ziarnkowych, które cieszą się ogromną popularnością wśród ogrodników. Zakwitają dużo później niż drzewa owocowe pestkowe. Dzięki temu prawdopodobieństwo uszkodzenia przez przymrozki jest dużo mniejsze. Grusza będzie obficie plonować w zacisznym miejscu, gdzie temperatura powietrza jest nieco wyższa. Jabłonie są bardziej odporne i wytrzymałe na niesprzyjające warunki. Co ważne, ziarnkowe nie mają zbyt dużych wymagań, zadowolą się przeciętną glebą ogrodową, chociaż w miejscach bardziej zasobnych w składniki pokarmowe kwitną i plonują obficiej.

Popularne drzewa pestkowe

Drzewa owocowe pestkowe obejmują śliwy, wiśnie, czereśnie, morele oraz brzoskwinie. Większość z nich rozpoczyna kwitnienie wczesną wiosną, kiedy ryzyko przymrozków jest dużo większe. Czereśnie, morele oraz brzoskwinie są wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury, a zwłaszcza na jej wiosenne wahania. Śliwy są bardziej odporne i znoszą zimy w surowszym klimacie. Wszystkie gatunki wymagają dobrej, przepuszczalnej oraz bogatej w składniki pokarmowe gleby. Kupując drzewa owocowe warto dobrze przemyśleć, które z nich najlepiej sprawdzą się na danym stanowisku. Odpowiednio dobrana odmiana to gwarancja pysznych i zdrowych owoców.