Ekspres do kawy w domu dziwi coraz mniej osób i nie jest już uważany za fanaberię, a raczej za kolejny, standardowy sprzęt kuchenny. Niestety, to o odstrasza wiele osób przed zakupem, to nie tylko cena, tym bardziej, że na rynku znajdziemy również tańsze urządzenia, ale i zawiłości techniczne. Obecnie dostępne są różne modele, jak ekspresy przelewowe, kawiarki, ciśnieniowe, automatyczne, kolbowe - a każdy z nich służy trochę do czego innego, ma swoje wady i zalety i parametry, których powinniśmy wypatrywać. Oto nasz ranking ekspresów kolbowych, albo raczej krótki przewodnik po tym, na co warto zwrócić uwagę kupując jeden z najpopularniejszych modeli - ekspres kolbowy właśnie.

Jak to w ogóle działa?

Ekspres kolbowy wykorzystuje wytwarzające się w urządzeniu ciśnienie. Aby uzyskać idealne espresso, bo właśnie taką kawę otrzymamy z ekspresu kolbowego, potrzebne nam będzie ciśnienie o wartości 9 barów. Jeśli dany model oferuje maksymalne ciśnienie na niższym poziomie, to nie warto w ogóle się nad nim zastanawiać. Jeśli natomiast ciśnienie w maszynie jest wyższe, to sprawdźmy, czy dany ekspres pozwala na ustawianie wysokości ciśnienia. Gorąca woda pod ciśnieniem przepływa przez zmielone ziarna kawy umieszczone w tak zwanej kolbie - charakterystycznej rączce, którą możemy podczepiać do ekspresu. Woda, która przepływa przez kawę, powinna mieć temperaturę około 88-92 stopni. To optymalna temperatura parzenia espresso. Dlatego kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest to, czy urządzenie pozwala na ustawienie i utrzymanie przez cały proces parzenia kawy (w przypadku espresso powinno być to około 25 sekund) odpowiedniej temperatury wody. W naszym rankingu ekspresów kolbowych to druga najważniejsza cecha po wytwarzanym ciśnieniu.

Mielenie ziaren i kawa z mlekiem

ranking ekspresów kolbowych

Po trzecie musimy pamiętać, że w odróżnieniu od ekspresu automatycznego, ekspres kolbowy nie mieli ziaren, dlatego konieczny jest osobny młynek. Ważną kwestią jest z pewnością poziom zmielenia kawy, jako że do parzenia espresso potrzebujemy kawy bardzo drobno zmielonej. Zbyt grubo zmielona kawa sprawi, że woda przepłynie przez kolbę zbyt szybko i nie poczuje żadnego oporu, a my otrzymamy wtedy płaski smak. W naszym rankingu ekspresów kolbowych nie zapominamy także o fanach latte i innych mlecznych specjałów. Ekspresy kolbowe posiadają zazwyczaj dysze spieniające do mleka. Mleko umieścić musimy w osobnym naczyniu, następnie wprowadzić do płynu dyszę i po chwili możemy wlewać gorące, spienione mleko do kawy.