Każdy właściciel samochodu musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jego brak wiąże się z niemałymi konsekwencjami finansowymi. Na rynku funkcjonuje wiele firm ubezpieczeniowych oferujących ubezpieczenia OC. Warto zatem wiedzieć czym się kierować, aby wybrać dla siebie najlepszą ofertę.

Obowiązkowe OC

Polisa oc PoznańJak już wspomnieliśmy polisa OC, jest obowiązkowa, obojętnie czy w mieście Poznań, czy też w stolicy. Prawo to obowiązuje w całym naszym kraju. Jest tak nawet jeśli nie poruszamy się autem. Np. stoi ono uszkodzone w garażu. Nawet w takiej sytuacji przepisy nakładają na właściciela samochodu posiadanie aktualnej polisy. Kierowcy wybierając polisę OC najczęściej kierują się jej ceną. Wybierają ofertę najtańszą. Jest tak przede wszystkim dlatego, iż niezależnie od firmy ubezpieczeniowej w przypadku samej polisy OC jej zakres jest taki sam. Sytuacja zmienia się jeśli oprócz polisy OC decydujemy się także na dodatkowe ubezpieczenia, np. NNW. W takim przypadku warto porównać dokładnie różne oferty. Firmy ubezpieczeniowe oferują bowiem wówczas różne warianty. Np. przy wykupieniu polisy NNW ubezpieczenie OC jest tańsze.

Składka ubezpieczeniowa

Umowa ubezpieczeniowa najczęściej podpisywana jest na rok. Pamiętać jednak należy, iż po roku jeśli kierowca nie wypowie umowy zostanie ona przedłużona automatycznie. Trzeba o tym pamiętać jeśli chce się zmienić firmę ubezpieczeniową. Składki ubezpieczeniowe różnią się od siebie. Jej wysokość zależy od kilku czynników. Przede wszystkim pod uwagę bierze się rodzaj oraz wiek auta, wiek kierowcy oraz czas posiadania prawa jazdy. Wpływ  na polisę OC ma także miejsce zamieszkania. Nieco wyższą składkę mogą zapłacić mieszkańcy dużych miast, jak np. Poznań w porównaniu z mieszkańcami mniejszych miejscowości. W przypadku jazdy bezkolizyjnej kierowcy mogą liczyć co roku na dodatkowe zniżki. Składkę ubezpieczeniową można zapłacić z góry za cały rok lub rozłożyć ją na raty. Najczęściej są to dwie półroczne raty. Często trzeba jednak liczyć się z tym, że jeśli zdecydujemy się rozłożyć składkę na raty może być ona nieco wyższa.

Wybór OC

Wybierając OC przede wszystkim należy porównać wysokość składki u różnych ubezpieczycieli. Wielu z nich posiada na swojej stronie specjalny kalkulator, dzięki któremu można zrobić to bardzo szybko i prosto. W ten sposób możemy łatwo sprawdzić cenę jaką przyjdzie nam zapłacić za polisę OC. Co ciekawe polisa oc w mieście Poznań - tutaj polecamy sprawdzić ofertę: https://pzuagent.pl/ może się okazać droższą niż w leżącym nieopodal Koninie. Dlatego warto szukać najlepszej oferty. Oczywiście zawsze można udać się także do agenta ubezpieczeniowego, który sam dla nas przeanalizuje wszystkie oferty i zaproponuje tę najlepszą.