Dekoracje do klasycznego wnętrza

W dobie nowoczesności coraz więcej osób wraca do korzeni, decydując się na stworzenie w swoim domu klasycznego wnętrza. Co oznacza klasyczne? To w dużej mierze zależy od tego, jak konkretnie chcemy stworzyć wystrój wnętrza, bo sprawa może być traktowana bardzo indywidualnie. Niemniej zawsze, niezależnie od tego, do jakich czasów się odwołujemy, sprawdzą się konkretne rodzaje dekoracji.

Jakie są to dekoracje? Na pierwszym miejscu wymienić można obrazy olejne czy rozmaite durnostojki oraz dekoracje z ceramiki, które jednoznacznie kojarzą się nam z wnętrzem z klasycznym stylu, znanym nam przede wszystkim z polskich realiów. Prócz tego nie może zabraknąć drewna, które świetnie sprawdza się w ramach dekoracji, ale również podstawy stylizacji danego wnętrza.

Wszystko w drewnie

Zacznijmy więc od drewna – to bowiem pojawia się w klasycznym wnętrzu bardzo często, i raczej mowa tutaj o prawdziwym drewnie aniżeli sklejkach czy płytach meblowych. Przede wszystkim drewno używane jest, do spółki z rozmaitymi metalami szlachetnymi, do oprawienia obrazów olejnych – nadaje im eleganckiego, poważnego charakteru. Co więcej, sprawdzi się również w charakterze rzeźb, ale i przedmiotów użytkowych, np. zdobionych krzeseł czy nawet gazetowników.

Gustowne dodatki

Klasyczne, eleganckie wnętrze nie może obyć się bez gustownych dodatków. Mowa tutaj przede wszystkim o przedmiotach estetycznym, podnoszących wartość danej przestrzeni. Do takich zaliczają się rozmaite obrazy olejne, zwłaszcza gdy są malowane przez artystów, którzy dobrze znają się na tworzeniu reprodukcji. Do nich dołożyć można również estetyczne przedmioty użytku codziennego, np. rzeźbiony przycisk do papieru leżący na biurku z prawdziwego drewna.

Bez przesady ze szczegółami

Klasyczne wnętrze łatwo można przeładować, zarówno wybierając do niego zbyt wiele obrazów olejnych, jak i decydując się na jego wykonanie np. w ciemnym drewnie. Jednocześnie jednak dobrze jest mieć na uwadze, że zbyt duża ilość szczegółów – np. nieuporządkowana kolejna stojących ozdób – może sprawiać, że wnętrze przestaje być eleganckie, a staje się zatłoczone. Warto pamiętać o tym szczególe przy jego tworzeniu.