Jeżeli zarządzasz procesem zatrudnienia w dużej firmie, która potrzebuje wielu pracowników, zapewne rotacja wśród nich jest całkiem spora. To całkowicie normalne zjawisko, ponieważ wielu młodych ludzi aplikujących na różne stanowiska, dopiero szuka tego, czym dokładnie chcą zajmować się w swoim życiu zawodowym. Sprawdzają też jak wygląda praca w dużych przedsiębiorstwach lub po prostu celowo zatrzymują się w firmie na jakiś czas, żeby zdobyć pierwsze doświadczenia. Często nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy dana osoba wiąże swoje nadzieje właśnie z nami i zostanie w firmie na dłużej, czy popracuje chwilę i odejdzie. Z tego powodu, warto stworzyć przemyślany system wdrażania do pracy nowych osób, aby w jak najmniejszym stopniu zaburzało to pracę innych i odbywało się możliwie jak najszybciej.
Zacznij od początku – przemyślana rekrutacja
Chociaż artykuł ma traktować o procesie wdrażania pracowników, a nie o rekrutacji, o niej samej również warto wspomnieć. Jeżeli zatrudniacie pracowników „na oko”, możecie zwiększać tym samym problem rotacji. Chociaż z pewnością sprawdzacie kompetencje i zalety młodych ludzi podczas rozmowy, warto zdecydować się również na zlecenie im niedużego zadania do wykonania pomiędzy kolejnymi etapami rekrutacji. Jeżeli zaangażują swój czas w jego dobre wykonanie, istnieje większa szansa na to, że faktycznie poważnie wiążą oni swoje plany z Waszą firmą. Bardzo często zdarza się, że ludzie aplikujący na dane stanowisko, po otrzymaniu takiego polecenia, rezygnują z dalszych etapów rekrutacji. Zazwyczaj oznacza to, że nie mają wystarczającej motywacji do pracy i szukają jej po linii najmniejszego oporu. Oczywiście, najlepiej podpisać wcześniej umowę, w której zapewnicie, że wykonana przez nich praca, nie zostanie przez Was wykorzystana. Nikt nie chce czuć się wykorzystywany, a rekrutacja nie powinna być sposobem na darmową realizację Waszych zobowiązań.
Filmy szkoleniowe
Bezpośrednia komunikacja jest bardzo ważna w procesie wdrażania pracowników. Jednak, w wielu punktach jest ona zbędna i niepotrzebnie angażuje stałych pracowników, którzy z pewnością nie narzekają na brak zajęć. Dobrym sposobem na przekazanie koniecznej wiedzy stażystom czy juniorom, jest wykorzystanie filmów szkoleniowych. Tutaj sprawdzą się doskonale filmy z animacją 3D, ponieważ za ich pomocą możecie przekazać różnego rodzaju informacje w bardzo przystępnej i dokładnej formie. Filmy animowane 3D zamówicie w firmie profesjonalnie zajmującej się ich produkcją np. Simple Frame. W filmach z animacją 3D łatwo przekazać podstawową kulturę pracy panującą w firmie i konkretnych działach, Wasze wymagania, przykładową realizację typowych dla stanowiska zadań, budowę różnego rodzaju urządzeń itp. Żeby takie podejście okazało się sukcesem, zaznaczcie wcześniej, że Wy lub Wasi współpracownicy chętnie wyjaśnicie wszelkie wątpliwości i odpowiecie na wszelkie pytania, gdyby jakieś się pojawiły.