Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją, importem lub bezpośrednią dystrybucją produktów różnych typów, często korzystają z usług zewnętrznych firm, u których zamawiają opakowania tekturowe. Tego rodzaju opakowania są tanie i lekkie, i dobrze spełniają powierzoną im funkcję – chronią umieszczony w ich wnętrzu towar przed zabrudzeniem, zanieczyszczeniem lub przypadkowym uszkodzeniem w czasie jego przechowywania i transportu. Korzystając z usług firm specjalizujących się w produkcji opakowań tekturowych, możemy wybierać pomiędzy różnymi kategoriami tego typu opakowań. Jakie rodzaje opakowań z lekkiego kartonu są najbardziej popularne i które z nich warto wybrać w określonym przypadku?

Kartony klasyczne – pudła klapowe

tekturaTo chyba najbardziej typowy rodzaj opakowania tekturowego, jaki możemy spotkać na rynku. Cechą charakterystyczną takich opakowań jest ich składana konstrukcja. Dzięki temu kartony można dostarczyć do firmy produkcyjnej lub dystrybucyjnej w formie rozłożonej (na płasko) i dopiero złożyć je w klasyczne pudło na miejscu, w momencie pakowania towaru. Klasyczne opakowania tekturowe o konstrukcji klapowej dostępne są w szerokim wyborze rozmiarów i wersji kolorystycznych. Co warte podkreślenia, na tego rodzaju opakowaniach można wykonywać różnego rodzaju nadruki – kolorowe lub jednokolorowe. Do zabezpieczania opakowań tekturowych przed ich przypadkowym otwarciem, najczęściej wykorzystuje się różne rodzaje taśm klejących, w tym tanie, ale przy tym niezwykle wytrzymałe taśmy pakowe.

Pudła wieczkowe

To specyficzny rodzaj kartonów składających się z dwóch niezależnych, ale pasujących do siebie elementów. Z klasycznego pudła klejonego lub składanego, ale pozbawionego elementów zabezpieczających jeden z boków i dopasowanego do niego wieka kartonowego. Takie opakowania tekturowe wydają się bardziej estetyczne, w związku z czym często wykorzystuje się je do pakowania bardziej reprezentacyjnych produktów. Ten rodzaj pudeł kartonowych wykorzystuje się m.in. do pakowania obuwia.

Kartony dekoracyjne i fasonowe

Specyficzną odmianą opakowań z tektury są opakowania fasonowe, o dużej wartości dekoracyjnej i funkcjonalnej. Takie opakowania tworzone są z myślą o konkretnym rodzaju produktu, który ma być w nich przechowywany – opakowanie dostosowane jest do kształtu, a niekiedy również do wyglądu produktów, jakie mają być w nim przechowywane. Doskonałym przykładem takich opakowań tekturowych mogą być pudełka, w które pakowane są pizze na wynos. Innym przykładem takich opakowań mogą być kartony na piwo lub napoje innego typu.