Pierścionek zaręczynowyPierścionki zaręczynowe powinny być bardzo niepowtarzalne, ponieważ same zaręczyny są niepowtarzalnym wydarzeniem. Mężczyźni najczęściej kupują swoim wybrankom serca pierścionki ze złota. Może to być zwykłe złoto lub białe złoto. W takich pierścionkach znajdują się zazwyczaj dodatki kamieni szlachetnych, takich jak na przykład brylancików, szafiru czy też  rubinu. Dzięki tym dodatkom pierścionek zyskuje na wartości i pięknie prezentuje się na dłoni każdej kobiety. Po przyjęciu pierścionka zaręczynowego, kobieta zgadza się wyjść za mąż za danego mężczyznę. Jest to niezwykle wiążąca decyzja, dlatego musi ona przemyśleć to, nie patrząc jeszcze na pierścionek, który zapewne bardzo będzie ją kusił.

 Niektóre kobiety otrzymują też srebrne pierścionki zaręczynowe. Tutaj jednak mężczyzna decydując się na wykonany z takiego materiału pierścionek musi wiedzieć, iż obdarowana nim kobieta będzie usatysfakcjonowana. Są one bowiem znacznie tańsze od tych wykonywanych ze złota. Jednakże możliwości, jakie daje srebro w kwestii jego formowania powodują, że często można z niego osiągnąć znacznie ciekawsze i bardziej niepowtarzalne kształty niż ze złota. 

Oczywiście bez względu na ich wygląd, pierścionki zaręczynowe powinny być podarowane po głębokim przemyśleniu. Jest to bowiem decyzja wpływająca na przyszłe życie dwóch osób, nie powinna więc być podejmowana pod wpływem chwili czy nagłego impulsu. Często także do tego, jak wygląda pierścionek, dobiera się potem obrączki, gdyż kobieta oba te elementy nosi na tym samym ręku.