Tektura jest podstawowym materiałem wykorzystywanym do produkcji opakowań. Wyróżnia się następujący podział tektury litej, a mianowicie może ona wystąpić w zwojach bądź arkuszach. Pierwsza z wymienionych ma zastosowanie do produkcji przekładek. Natomiast drugi typ ma zastosowanie w produkcji opakowań oraz wykrojów w przemyśle tapicerskim, a ponadto krawieckim. Jakie zatem wymienia się rodzaje tektury litej?

Co to jest tektura lita?

opakowania laminowane

Jest to rodzaj materiału, który jest najczęściej wykorzystywany do produkcji opakowań. Taki rodzaj tektury jest jednym z najgrubszych materiałów papierniczych. W celu jej otrzymania skleja się kilka warstw masy papierniczej.

Laminowana

Taka tektura jest bardzo popularna. Ten rodzaj materiału wykorzystuje się do produkcji opakowań na napoje, żywność, a także inne produkty żywnościowe, a także przemysłowe. Opakowania laminowane są niezwykle mocne. Co więcej, wykazują bardzo dużą odporność na wilgotność. Opakowania laminowane są często stosowane, gdyż nie ma tutaj niebezpieczeństwa przebicia bądź rozerwania. Podkreślić należy także fakt, że opakowania laminowane wykorzystywane są do pakowania owoców oraz warzyw. W określonym przypadku uwzględnia się wykończenia w postaci papieru powlekanego PE lub siarczanowego.

Maszynowa

Określony rodzaj tektury charakteryzuje się bardzo dobrym wykończeniem. Wyróżnia się wysoką podatnością na obróbkę w zautomatyzowanych urządzeniach pakujących.

Na tuleje

Ten rodzaj tektury stosowany jest do produkcji opakowań przemysłowych. Jest bardzo podatna na obróbkę w maszynach do nawijania tulei.

Antykorozyjna

Charakteryzuje się różną grubością, a także gramaturą. Jest dodatkowo pokryta powłoką z lotnego, nieszkodliwego inhibitora korozji. Emituje ona niewidoczne opary, które osiadają na towarach. Opakowanie wykonane z tego materiału stanowi gwarancję, że produkty będą w takim stanie, jakim zostały zapakowane.

Jakie są rodzaje kartonów

Podstawową konstrukcją wytwarzaną z tektury są kartony. Mogą być one sklejane, zszywane bądź składane. Najprostszym rodzajem opakowania kartonowego są takie, które mają charakter klapowy. Wyróżniają się niezwykle prostą konstrukcją. Elementy te zamyka się przez wykorzystanie taśmy klejącej. Większym skomplikowaniem charakteryzują się wzory fasonowe. Co więcej, zwrócić należy uwagę na kartony, które składają się same. Dodatkowe wyposażenie do kartonów to kratownice, przekładki, a także składki. Pozwala to na ustabilizowanie ich podczas transportu. Kartony z tektury to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, a przede wszystkim ekologiczne.