Macbook stanowi słuszny i coraz częstszy wybór sprzętu służącego do obróbki zdjęć i filmów przez grafików na całym świecie. Możliwości współczesnych modeli nieporównywalnie przekraczają te z lat zeszłych, dając możliwość realizowania kilku szeroko zakrojonych projektów jednocześnie. Wielu kupujących laptopy wybiera rozwiązania przeznaczone stricte dla grafików, co prowadzi w dużej mierze do niepełnego wykorzystywania nowego sprzętu.

zasilacz MacbookGrafik vs laptop:

Chociaż możliwości zakupu nowych części do laptopów są bardziej ograniczone niż w przypadku komputerów stacjonarnych (choć wyjątkiem jest np. zasilacz Macbook), to laptopy mają jedną fundamentalną przewagę – mobilność. Współcześni graficy często lwią część swojej pracy wykonują z domów lub w trasie. W związku z tym niezbędne jest posiadanie maszyny, która jest w stanie udźwignąć ciężar pracy i którą można bez kłopotu przetransportować. Części do laptopów graficznych, jak i wszystkich innych są wymienialne. Fakt: proces jest bardziej skomplikowany niż w przypadku PC, jednak jest to ewentualność, z którą musi liczyć się każdy inwestujący w gabarytowo mniejszą maszynę.

Na co najlepiej zwrócić uwagę przy kupowaniu Macbooka do grafiki?:

- Jaka matryca do laptopa jest nam potrzebna? Dla grafika wyrazistość kolorów to podstawa wykonywanej pracy. Na rynku istnieje całe mnóstwo modeli z różnorodnymi matrycami do laptopów. Same matryce można również nabyć oddzielnie, o ile jesteśmy pewni swoich umiejętności w rekonfiguracji sprzętu.

- Jak zachowuje się zasilacz? Zasilacz Macbook musi być wydajny, czyli nie przegrzewać się oraz nie powodować ryzyka wystąpienia spięcia. Warto wcześniej zorientować się czy nowe zasilacze do Macbooka są łatwo dostępne w przypadku awarii. Kupowanie zasilaczy „uniwersalnych” wiąże się zawsze z ryzykiem uszkodzenia pamięci, procesora, matrycy oraz reszty części w laptopie.

- Czy procesor, ilość pamięci oraz dysk są w stanie sprostać stawianym przez kupującego wymaganiom? Kupowanie promocyjne lub rezygnowanie z dołożenia 200 zł w przypadku Macbooka do grafiki, jest nieproduktywne i często powoduje więcej długofalowej szkody niż krótkotrwałych oszczędności.