Jeszcze do niedawna marzeniem większości osób były wakacje all inclusive w jednym z modnych zagranicznych kurortów. Nieograniczone jedzenie oraz drinki i wiele atrakcji oferowanych przez hotel wydawało się doskonałym sposobem na spędzenie urlopu. Zwłaszcza po miesiącach ciężkiej pracy, tego typu wypoczynek był całkowicie zasłużoną nagrodą. Dziś jednak coraz więcej osób poszukuje odpoczynku nie tylko dla ciała, ale także dla umysłu i coraz większym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy ze śpiworami w głuszę.

Postaw na funkcjonalność

Większość osób, które decydują się na spróbowanie tej formy wypoczynku nie posiada odpowiedniej wiedzy na temat niezbędnego wyposażenia. Ostatnie informacje pochodzą często z rodzinnych wyjazdów, na które zabierane były śpiwory (https://milworld.pl/pol_m_Wyposazenie-Campingowe_Spiwory-Materace-i-Lozka_Spiwory-235.html) i namiot. Każdy, kto przed laty miał okazję nosić ówczesny sprzęt turystyczny doskonale zdaje sobie sprawę z jego wagi. Obecne wyposażenie stawia przede wszystkim na maksymalne ograniczenie masy, dzięki czemu cały sprzęt na kilkudniową wędrówkę można śpiworyzmieścić w niezbyt duży plecak, którego noszenie nie będzie wielkim wysiłkiem dla naszych pleców. Dziś wielu osobom trudno uwierzyć, że nowoczesne śpiwory puchowe można skompresować do wielkości podobnej mniejszej niż butelka wody, a namioty rzadko ważą więcej niż trzy kilogramy. Podczas zakupów jednym z podstawowych kryteriów wyboru powinna być kwestia wagi danego przedmiotu. Należy pamiętać, że wszystko co ze sobą zabierzemy na wyprawę będziemy musieli nosić przez kilka dni na własnych barkach.

Zadbaj o wypoczynek

Szczególnie dużo uwagi należy zwrócić, gdy kupujemy śpiwory czy namiot. Od jakości naszego wypoczynku zależy to, jakimi siłami będziemy dysponować następnego dnia. Namiot powinien zapewniać absolutną szczelność i gwarantować nam suchą przestrzeń nawet podczas dotkliwej ulewy. Niezwykle ważne jest zadbanie o ochronę temperatury, śpiwór powinien być dostosowany do warunków miejsca, w które się udajemy. Zbyt cienki sprawi, że zmarzniemy w nocy, natomiast za gruby może utrudniać zasypianie i będzie niepotrzebnym ciężarem. Warto wyposażyć się także w poduszkę, wiele osób uważa ją za zbędny luksus, lecz dmuchane modele zajmują bardzo niewiele miejsca, a oferują znacznie wyższy komfort niż spanie na zwiniętych ubraniach. Jeżeli nie chcemy prać śpiwora po każdej wyprawie dobrym pomysłem będzie zakup specjalnego prześcieradła, które uchroni jego wnętrze od przepocenia. Przydatna bywa także karimata, która zapewnia dodatkową izolację od podłoża.