Typowy obiad w naszym kraju zazwyczaj składa się ze sporych rozmiarów kawałka mięsa, ubitych wraz z masłem ziemniaków oraz ciężkostrawnej, kiszonej i zasmażanej kapusty. Całe szczęście, rosnąca liczba ludzi otwiera się na nowe, zdrowsze alternatywy – na przykład makarony domowe. Makaron, w dowolnej formie, jest popularnym substytutem bardziej kalorycznych źródeł węglowodanów. Z uwagi na swój dość neutralny charakter, bogactwo odmian oraz łatwość w przygotowaniu, można go bez problemu wkomponować w większość dań, nieważne czy na słono, ostro czy słodko.

Dlaczego lepiej przygotować makaron w domu?

Danie z makaronemSekretem makaronu domowego jest pełna kontrola nad jego kształtem, konsystencją oraz strukturą. Przeglądając produkty dostępne na sklepowych półkach, zazwyczaj stajemy przed wyborem spośród zaledwie kilku, dość standardowych opcji. Bardziej ekskluzywne sieci sklepów, które swój towar sprowadzają od wyspecjalizowanych dostawców, zazwyczaj posiadają na swoim składzie bardziej egzotyczne i unikalne odmiany makaronu. Niestety, tego typu produkty wiążą się ze znacznie wyższymi kosztami, niż smaczny makaron domowy, dlatego odradza się je osobom, które wolałyby nie wydawać mnóstwa pieniędzy na zwykły obiad. Jak się okazuje, przygotowanie swojego własnego makaronu domowego wcale nie jest wielkim wyzwaniem. Kluczem jest wybranie składników o dobrej jakości i użycie ich w prawidłowych proporcjach.

Jakie potrawy można przygotować z użyciem makaronu?

Makarony domowe są idealną bazą zarówno dla dań głównych, zup jak i deserów. Jest to oczywisty dodatek do rosołu lub zupy pomidorowej, z jego pomocą można wykonać także słodką zupę mleczną. Popularnym daniem jest makaron z cukrem, białym serem oraz owocami. Wiele potraw z kuchni włoskiej bazuje właśnie na makaronie, zazwyczaj łącząc go z mięsem, serem oraz pomidorami. Za przykład może posłużyć tu lasagne lub spaghetti. Jeśli przygotujemy dobry sos, to makaron domowy może zastąpić także popularną kaszę lub ziemniaki przy dowolnym posiłku – należy go jednak dobrze ugotować.