Osoby, którym zależy zabezpieczeniu palców dłoni przed ryzykiem zżółknięcia od nikotyny i dymu papierosowego, do palenia papierosów używają lufek, czyli specjalnie wyprofilowanych rurek, których jeden koniec przykłada się do ust, a na drugim końcu umieszcza się papierosa. Na rynku akcesoriów dedykowanych palaczom znajdziemy trzy podstawowe kategorie tego typu sprzętu. Są to lufki szklane, metalowe i drewniane. Oczywiście w sprzedaży znaleźć można również lufki wykonane z kilku różnych materiałów, a także sprzęt ceramiczny lub akrylowy – cieszy się on mniejszą popularnością, w związku z czym jest trudniej dostępny. Najtańsze i najpopularniejsze są oczywiście lufki ze szkła, choć w ostatnich latach w zauważalny sposób rośnie również popularność znacznie trwalszych lufek metalowych i designerskich lufek drewnianych stylizowanych na fajki.

Dlaczego lufki szklane są tak popularne?

papieros

Sprzęt tego typu jest przede wszystkim wyjątkowo tani, lekki i łatwo dostępny. Poza tym występuje w dużej różnorodności rozmiarów, kształtów i kolorów, dzięki czemu każdy może dostosować typ lufki szklanej do własnych upodobań i potrzeb. W sprzedaży znaleźć można zarówno niezwykle proste lufki w formie klasycznej rurki z delikatnie wyprofilowanym mocowaniem na papierosa, jak i designerskie lufki z efektowną spiralą czy dodatkowymi zdobieniami, które wyglądają niezwykle okazale i które mogą sprawdzić się w charakterze eleganckiego prezentu dla miłośnika aromatycznego dymku. Warto pamiętać, że dzięki transparentności lufki szklanej wciągany przez nią dym jest dobrze widoczny dla postronnych osób, co zwiększa atrakcyjność palenia i może być sporą zachętą do zakupu tego typu sprzętu dla wielu palaczy.

Kiedy kupić lufkę metalową lub drewnianą?

Lufki wykonane z takich materiałów, takich jak metal czy drewno, są znacznie trwalsze i ryzyko ich przypadkowego zniszczenia jest znacznie mniejsze. Lufka szklana, nawet ta wykonana ze stosunkowo grubego szkła, jest sprzętem podatnym na stłuczenia. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do nieodwracalnego uszkodzenia takiej lufki. Osoby, którym zależy na większej trwałości sprzętu do palenia, klasyczną lufkę wykonane ze szkła, coraz częściej zastępują lufkami metalowymi lub drewnianymi. Pierwsze z nich na ogół charakteryzują się małym rozmiarem, dzięki czemu z powodzeniem mogą pełnić funkcję breloka dołączonego do kluczy. Lufki drewniane są większe i bardziej dekoracyjne, przez co ich noszenie przy sobie może być niewygodne. Taki sprzęt wykorzystuje się zwykle przy specjalnych okazjach, dla celebracji procesu palenia.