Jazda na nartach jest sportem, który zapewnia wiele radości i satysfakcji. Jednakże do jego uprawiania trzeba się należycie przygotować nie tylko pod względem sprawności fizycznej. Trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Jednym z takich elementów jest kask. W Polsce osoby, które ukończyły 16 rok życia są zobligowane do noszenia kasku podczas jazdy na nartach. Jest to konieczne, nie tylko ze względu na kwestię bezpieczeństwa. Zastosowanie tego rozwiązania zapewnia ochronę przed zimnem oraz wiatrem. Dlatego też istotną sprawą jest wybór odpowiedniego kasku, spełniającego indywidualne potrzeby użytkownika. Jak tego dokonać? Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę?

Rozmiar oraz kształt kasku

kaski narciarskie

Dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz wygody kask powinien być dobrze dopasowany. Słuszny wybór ma miejsce wówczas, kiedy kask trzyma się na głowie sportowca, nawet gdy pasek pod szyją nie został zapięty. W celu dobrania rozmiaru i kształtu najlepiej przymierzać większe modele i stopniowo przejść do takiego, który jest idealny.

Jakie cechy powinien mieć pasek pod brodą?

Kaski narciarskie

powinny mieć pod brodą miękką wyściółkę. Dla zapewnienia właściwego trzymania należy zdjąć wyściółkę, zapiąć sprzączkę, a następnie ograniczyć obwód paska, tak aby uzyskać dobre dopasowanie. Nie należy jednak przesadzać, aby nie doprowadzić do utrudnienia oddychania, przełykania, a także ograniczania ruchów. W sytuacji, gdy wszystko jest w porządku i jest optymalnie dopasowane, trzeba ponownie nałożyć materiał ochronny. Dla wygody związanej z użytkowaniem bardzo istotne znaczenie ma także samo zapięcie. Powinno być one tak zorganizowane, aby możliwe było zapięcie kasku w rękawicach.

Odpowiednie dopasowanie gogli do kasku

Przy wyborze odpowiedniego kasku trzeba pamiętać o zapewnieniu oczom właściwej ochrony. Dlatego też koniecznie trzeba wybrać gogle, które są kompatybilne z kaskiem. Muszą być one tak dobrane, żeby ramka gogli była dopasowana do kształtu kasku. Rozwiązując określoną kwestię, trzeba dbać o to, aby pomiędzy kaskiem a goglami zachowana była tylko wąska przerwa. Jest to istotne dlatego, aby uzyskać odpowiednią ochronę zatok i czoła przed zimnem oraz wiatrem. Kaski narciarskie powinny dysponować zapięciem w tylnej części odpowiadającym szerokości paska gogli.

Na jakie kwestie trzeba jeszcze zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego kasku do jazdy na nartach?

Tak jak to zostało wcześniej podkreślone, kaski narciarskie powinny mieć wyściółkę nie tylko wewnątrz, ale również na pasku pod brodą, przede wszystkim na zapięciu. Istotną kwestią jest także możliwość swobodnego zdjęcia materiału ochronnego, by umożliwić łatwe czyszczenie i pranie. Co więcej, system wentylacji powinien zapewniać możliwość indywidualnej regulacji, a także jego całkowite zamkniecie. Takie rozwiązanie pozwala na szybką reakcję podczas niskich temperatur, a także silnego wiatru.