Bardzo istotną kwestią dla właścicieli ogrodów jest odpowiedni system nawadniający. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie studni głębinowej. Jest to zdecydowanie droższa alternatywa, ale przynosząca wiele korzyści. Wymienia się tutaj brak ograniczeń, które związane są z głębokością dynamicznego oraz statycznego lustra wody. Co więcej, w tym przypadku obecny jest dużo większy obszar filtra studziennego, co rodzi skutek w postaci większej wydajności studni. Rodzaje pomp do nawadniania ze studni głębinowej Biorąc pod uwagę zasadę działania pompy głębinowej rozróżnia się następujące rodzaje urządzeń: pompa śrubowa, pompa peryferalna, pompa odśrodkowa.

Cechy charakterystyczne pompy śrubowej

pompa głębinowa

Pompa głębinowa śrubowa ma najmniej elementów ruchomych. Dlatego też ten rodzaj urządzeń stanowi najtańsze rozwiązanie związane z uruchomieniem systemu nawodnienia. W przypadku tego rodzaju sprzętu jedna z części pompujących wykonana jest z elastycznego materiału. Dlatego też taka pompa głębinowa powinna wyróżniać się największą odpornością na zanieczyszczenia płynące ze studni. Z drugiej jednak strony dobór materiałów, a także jakość montażu sprawia, że maszyny te często ulegają awariom. Ponadto, pompy śrubowe charakteryzują się małą wydajnością. Dlatego też raczej nie można ich wykorzystać w większych systemach nawadniających.

Podstawowe informacje o pompach peryferalnych

Najpopularniejszy przedstawiciel tego rodzaju urządzeń to pompa SKM100. Sprawność maszyny uzależniona jest od bezpośredniego przylegania wirnika do dyfuzora. Obie części sprzętu wykonane są z metalu. Takie zastosowanie przyczynia się do tego, że każda część szlifująca płynąca ze studni może zarysować przylgnię. Wpływa to na obniżenie wydajności pompy, która i tak nie należy do najwyższych.

Co to są pompy odśrodkowe?

urba

odśrodkowa wyróżnia się najwyższą wydajnością spośród urządzeń wymienionych powyżej. Dlatego też może być ona montowana w dużych systemach nawadniających. Wirniki najtańszych modeli są sztywno osadzone i wykonane z mało odpornego tworzywa. Takie rozwiązanie sprawia, że użytkowanie sprzętu w studniach, w których mogą wystąpić szlifujące drobinki, nie jest możliwe. Można jednak nabyć pompy, które są trochę droższe, ale pozwalające na prace w wodzie zawierającej małą ilość piasku. Podsumowując podkreślić trzeba, że trwałość oraz bezawaryjność systemu nawadniającego, a także pompy wynika nie tylko z właściwego doboru maszyny, ale głównie z prawidłowej instalacji pompy głębinowej. Dzięki temu można zapewnić długą eksploatację sprzętu, co jest bardzo istotne dla każdego użytkownika.