Z komputerami jest jak z samochodami - nie trzeba znać ich budowy wewnętrznej, aby z nich korzystać. Warto jednak wiedzieć, co kryje w sobie obudowa, aby móc ocenić wydajność komputera. Jak zatem wyglądają podzespoły każdego komputera i jaki wpływ mają poszczególne części na pracę urządzenia?

Laptopy składają się z kilku najważniejszych części, do których zalicza się: obudowa, płyta główna, procesor, dysk twardy, karta graficzna, pamięć, ekran oraz bateria. Każda z tych części ma inne możliwości. W jednym modelu znajdziemy pamięć so dimm ddr3 1600 mhz, w innym mniejszą pamięć, za to lepszą baterię. Poznawanie budowy warto zacząć od tego, co jest widoczne, czyli obudowy komputera. Obudowa to pokrywa ekranu oraz rama znajdująca się dookoła, spód obudowy, panel roboczy oraz zawiasy, które łączą kran z zasadniczą częścią komputera. Ta część może być wykonana z różnych materiałów, jednak najczęściej stosuje się do tego tworzywo sztuczne. Niektóre modele posiadają obudowę wykonaną z metalu (aluminium). Czasami stosuje się również stop magnezu, włókno węglowe lub włókno szklane. Najmniej odporny jest plastik, jednak odznacza się najmniejszą wagą. Oprócz wytrzymałości, surowiec wpływa również na wygląd komputera.

Co właściwie zawiera komputer?

pamięć komputeraSkoro wiemy już, czym różnią się obudowy, czas spojrzeć do wnętrza. Zakładając, że procesor jest sercem komputera, płytę główną można nazwać jego kręgosłupem. Wszystkie komponenty komputera łączy w całość procesor. Płyta jest obwodem drukowanym, na którym umieszczone są układy scalone oraz gniazda. Do nich podłączone są z kolei poszczególne komponenty- złącza dysków twardych, klawiatury, zasilacza, touchpada, a także gniazda pamięci RAM, np. pamięć so dimm ddr3 1600 mhz. Na płycie znajduje się również BIOS, w którym są sterowniki obsługujące wszystkie części oraz podstawka, na której jest umieszczony procesor. Dzięki daleko posuniętej miniaturyzacji jesteśmy w stanie stworzyć urządzenia z ograniczoną ilością układów scalonych i bardziej zintegrowane. To z kolei wpływa na obniżenie kosztów produkcji sprzętu, a co za tym idzie na obniżenie ceny urządzeń mobilnych.

Procesor - za co odpowiada?

Procesory, które można nazwać sercem komputerów, wykonują wszystkie zlecone mu zadania. Decydują też o możliwościach i wydajności całego komputera. Wpływ na moc obliczeniową laptopa ma taktowanie procesora, liczba rdzeni, a także ilość dostępnej pamięci podręcznej, np. pamięci so dimm ddr3 1600 mhz. Procesory, które są montowane w laptopach występują w różnych odmianach (trzech podstawowych). W lekkich i najbardziej mobilnych egzemplarzach stosuje się najczęściej energooszczędne układy, które nie oferują zbyt imponującej wydajności, ale zużywają o wiele mniej prądu od innych modeli.