Ważnym elementem wyposażenia każdego pracownika budowlanego oraz innych osób pracujących w terenie, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach roku, jest kurtka robocza. Tego typu odzież ma na calu zabezpieczyć pracownika przed kaprysami pogody, przed chłodem, wiatrem i opadami deszczu. Czy jednak każdy rodzaj kurtki przeznaczonej do pracy pod przysłowiową chmurką musi być wykonany z materiałów wodoodpornych?

Czym powinna wyróżniać się dobra kurtka do pracy?

Pracownicy na dźwigu w kurtkach roboczychOdzież przeznaczona do pracy powinna być przede wszystkim trwała i wygodna w codziennym użytkowaniu. Wybrana przez nas kurtka robocza nie powinna ograniczać naszych ruchów, powinna natomiast zabezpieczać nas przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. W sprzedaży znajdziemy zatem kurtki ocieplane, które mają za zadanie izolować od zimna, a także kurtki przeciwdeszczowe, które mają izolować od wilgoci i wiatru. Dla osób pracujących latem, które chcą chronić się wyłącznie przed opadami deszczu, stworzono specjalne peleryny i płaszcze przeciwdeszczowe. Jak się zatem okazuje, nie wszystkie kurtki robocze muszą być odzieżą przeciwdeszczową, ale wiele z nich łączy w sobie obie funkcje – chroni przed zimnem i wilgocią.

Kiedy sięgnąć po kurtkę przeciwdeszczową?

Wybór kurtek roboczych wykonanych z tkanin nieprzemakalnych, niechłonących wilgoci, zalecany jest osobom pracującym w terenie niezależnie od panującej aury. Tego typu kurtki przydadzą się zatem budowlańcom, pracownikom drogowym czy osobom pracującym przy konserwacji i pielęgnacji terenów zielonych. W przypadku innych osób, na przykład operatorów maszyn i pojazdów budowlanych wystarczającym wyborem będą kurtki ocieplane. Ważne jednak, by każda tego typu kurtka robocza była wykona z materiałów niepodatnych na przetarcia i szybkie zużycie. Wszystkie kurtki przeznaczone do pracy w terenie powinny być również wyposażone w elementy odblaskowe, dla zwiększenia bezpieczeństwa pracujących w nich osób.

Choć nie wszystkie kurtki robocze są kurtkami przeciwdeszczowymi, jeśli szukasz odzieży do pracy w terenie, powinieneś sięgnąć po kurtkę wykonaną z tkanin, które nie przepuszczają wilgoci.