Odkurzanie to niezbyt lubiana czynność, dlatego też producenci sprzętu robią dużo, żeby ją jak najbardziej ułatwić. Przebojem ostatnich lat stały się roboty sprzątające, które pozwalają na dużą automatyzację tej czynności. Dzięki temu, że działają one same, bez ingerencji użytkownika, to są praktycznie bezobsługowe, samodzielnie sprzątając w ustalonych miejscach. Jednocześnie dzięki bezprzewodowej transmisji nie ma przy nich problemów z plączącymi się kablami, które są odwiecznym problemem przy odkurzaczach stacjonarnych.

Jak działa robot sprzątający?

Robot sprzątającyZasada działania robotów sprzątających jest prosta, ale ich budowa już taka prosta nie jest. Są one zaawansowanymi technologicznie urządzeniami, które dzięki zestawowi czujników i specjalnie opracowanym algorytmom potrafią samodzielnie poruszać się po wnętrzu domu. Typowy odkurzacz sprzątający składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest baza, w której urządzenie może się podładować. Drugim jest sam moduł sprzątający, najczęściej posiadający okrągły kształt. Dzięki temu jest on w stanie dotrzeć do każdego zakamarka, a jednocześnie kanty nie będą blokowały jego pracy. Odkurzacze te są wyposażone w szereg czujników, które pozwalają im orientować się w terenie i wykrywać ewentualne przeszkody. Jednocześnie ich producenci wyposażyli je w zaawansowane algorytmy, dzięki czemu urządzenie samodzielnie się włączy i samo też wykona cały cykl sprzątania, bez udziału właściciela. W prostszych modelach za proces czyszczenia będą odpowiadać szczotki, bardziej zaawansowane posiadają też mechanizmy parowe, zapewniające znacznie większą skuteczność.

Robot sprzątający - zalety

O tym, ile zalet mają roboty sprzątające, najlepiej wiedzą ich właściciele, którzy w pewnym momencie zapominają o istnieniu tych urządzeń. Przede wszystkim działają one same, bez udziału człowieka. Wystarczy podłączyć bazę dokującą do prądu, zaprogramować proces sprzątania w zależności od swoich oczekiwań i można się już niczym nie przejmować. Odkurzacz sam włączy się o wyznaczonej porze, i sam, bez żadnej ingerencji, wysprząta dokładnie całe wnętrze. Tego typu urządzenia uczą się rozkładu mieszkania, a dzięki systemowi czujników nie ma też z nimi problemów, że się gdzieś rozbiją. Na pewno dużą zaletą robotów sprzątających jest brak kabli. Działają one bezprzewodowo, w przypadku rozładowania baterii lub zakończenia pracy same wracają do bazy w celu naładowania się. Nowoczesne urządzenia dają sobie radę z przeróżnymi zanieczyszczeniami. Nie będą im straszne zabrudzenia i zaschnięte płyny, dadzą sobie także radę z kurzem, włosami czy sierścią, a nawet z większymi śmieciami. Roboty sprzątające bardzo łatwo można znaleźć w internecie, np. na stronie: http://superrobot.com.pl/.