Fotel bujany i jego krótka historia

Najbardziej kojarzy się z babcią lub dziadkiem, którzy siedzieli na nim, czytali gazety, czy bajki swoim wnukom, robili na drutach lub po prostu odpoczywali. Fotele bujane właśnie w takim, ikonograficznym znaczeniu najbardziej zapadły nam w pamięć. Ogień iskrzący w kominku, ciepły i przytulny pokój oraz dobra książka w ręce. Fotele bujane kojarzą nam się z odpoczynkiem, który gwarantują tak zwane bieguny tego drewnianego elementu wyposażenia wnętrza. Fotel bujany, tak jak kanapa, czy sofa, ma poprawiać nasz komfort wypoczynku.

Krótka historia fotela bujanego

Fotele bujane

powstały w Ameryce mniej więcej w XVIII wieku. Wiele ikonografii, czy zdjęć przedstawia właśnie osoby siedzący na takich werandach na swoich fotelach. Zamysł takiego fotela wywodził się od dziecięcych kołysek. Jak wiadomo miały one za zadanie uspakajać i relaksować przez delikatne i miarowe bujanie. Fotele bujane miały mieć ten sam zamysł, bo na relaks zasługują także dorośli. Fotel bujany w stylu windorskim stał się na pewno jednym z symboli Ameryki. To właśnie one królowały na werandach wielu domostw. Ponadto na takich fotelach zasiadali prezydenci tego kraju, co także w dużej mierze przyczyniło się do spopularyzowania tego mebla. fotele bujaneFotele bujane doczekały się wielu kombinacji. Tak jak i moda, tak i zmieniał się wygląd foteli. Wprowadzano nowe udogodnieni, które poprawiałyby relaks. W Europie taki fotel upowszechnił się dopiero w XIX wieku. Na ten kontynent sprowadził go Michaela Thoneta, który opatentował składanie fotela z giętego drewna. Dlatego te europejskie fotele są dość mocno faliste. To także on zaprojektował pierwszy fotel z wyplatanym siedziskiem. Ten wzór foteli bujanych jest nam dobrze znany do dziś. To właśnie taki design fotela został najbardziej rozpowszechniony.

Fotele bujane dzisiaj

Relaks po ciężkim dniu jest nam zawsze potrzebny, a taki fotel jest także komfortowym miejscem do wypoczynku. Na pewno uspokaja i odpręża. Miarowe bujanie pozwala na wyzbycie się ciążących myśli. Era foteli bujanych wcale nie przeminęła, a powraca z całą siłą. Zmienia się natomiast design foteli, który zyskują zdecydowanie nowocześniejszy wygląd. Od zamysłu fotela bujanego nie odeszły duże firmy zajmujące się designem i aranżacja wnętrz. Nadal jest to mebel, który świetnie wkomponowuje się w aranżacje wnętrz. Coraz więcej osób szuka tego mebla na targach staroci i pchlich targach, by po drobnej renowacji przywrócić go do łask. Fotele na biegunach, czy też po prostu bujane fotele cały czas są inspiracją dla nowych zamysłów wnętrzarskich, które mają służyć poprawie komfortu.