Jak uspokoić malutkie dziecko?

Niemowlęta nie komunikują się z nami słowami, ale poprzez grymaszenie czy płacz. Zły nastrój maluszka może wynikać z podstawowych potrzeb takich jak głód, zmęczenie, ale pojawia się też jako odpowiedź na zbyt dużą ilość bodźców lub ból. Widząc płaczące dziecko, chcemy oczywiście je uspokoić. Jednak, kołysanie w ramionach czy śpiew nie zawsze pomagają. Istnieje jeszcze kilka innych sposobów, które mogą okazać się w takiej sytuacji skuteczne.

Zainteresuj dziecko

karuzela do łóżeczka

W przypadku niedużego dyskomfortu lub po prostu zapotrzebowania na nowe bodźce, sprawdzą się zabawki i gadżety przeznaczone dla najmłodszych. Przedmioty, które służą zabawie dzieciom poniżej 1 roku życia powinny być spokojnie i niezbyt głośne. Mogą być to m.in. pozbawione drobnych elementów pluszowe maskotki, grzechotki czy karuzele dla dzieci. Wiszące nad łóżeczkiem karuzele zajmą dziecko w łóżeczku, kiedy musisz skupić się na pracy czy domowych obowiązkach. Występują one w wielu różnych osłonach. Niektóre z nich mają przymocowane pluszowe zwierzaczki, inne plastikowe zabawki tj. kluczyki, gwiazdki czy samolociki. Karuzele dla dzieci grają też często spokojną muzykę albo wyświetlają na ścianie i suficie nienachalne efekty świetlne. To wszystko sprawia, że karuzele dla dzieci cieszą się ich zainteresowaniem, a jednocześnie nie obciążają wrażliwych zmysłów malucha. Jeżeli nie macie jeszcze karuzeli, zajrzyj na stronę https://www.toysplanet.pl/pol_m_Zabawki-dla-niemowlat_Karuzele-do-lozeczka-150.html i zamówcie model, który najbardziej Wam odpowiada.

Bezpieczeństwo i wyciszenie

Ciekawa zabawka nie zawsze jest w stanie uspokoić dziecko, a w złym momencie może nawet pogorszyć jego humor. W takiej sytuacji dobrze skupić się na wyciszaniu i stworzeniu bezpiecznych warunków. Niemowlęciu szczególnie komfortowe wydają się warunki, które przypominają mu wrażenia, jakich doświadczało w brzuchu mamy. Z tego powodu, prawdopodobnie spodoba mu się jednostajny szum płynący z odkurzacza czy suszarki. Gdy akurat nie masz pod ręką żadnego z tych przedmiotów lub obawiasz się rachunków za prąd, podobne dźwięki znajdziesz także na nagraniach dostępnych w Internecie. W wielu przypadkach taki szum działa naprawdę magicznie, a z jego uspokajającej mocy korzystają nawet niektórzy dorośli. Innym sposobem na zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa jest dokładne opatulenie go jakimś materiałem. Może to być miękka chusta, kołderka, kocyk albo popularny śpiworek. Oczywiście trzeba zrobić to zrobić z odpowiednią delikatnością, ale samo uczucie pewnego rodzaju „ciasnoty” działa na wiele dzieci dobrze. W końcu jeszcze niedawno w brzuszku ich przestrzeń była mocno ograniczona.