Jazda po bezdrożach to dla wielu prawdziwa frajda, której mogą poświęcić mnóstwo czasu i pieniędzy. Nie ma co ukrywać, że zakup i przygotowanie samochodu do offroadu może zająć wiele dni, a czasem i tygodni, a przy okazji w poważny sposób nadszarpnąć domowy budżet. Co prawda zakup części do samochodów terenowych tj. Land Rover, Toyota HDJ czy Nissan Patrol nie sprawia już dziś nikomu problemów, bo są to produkty powszechnie dostępne, ale trzeba mieć na to pieniądze.

Kto może bawić się w Offroad?

Teoretycznie jazda terenowa to otwarta forma aktywności, z której może korzystać każdy człowiek. W praktyce do zabawy potrzebny jest jednak dość zasobny portfel, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na zmontowanie własnego samochodu. części land roverStworzenie składaka przystosowanego do jazdy w prawdziwie ekstremalnych warunkach może być naprawdę kosztowne. Być może właśnie dlatego większość osób pozostaje przy standardowych wersjach popularnych modeli samochodów terenowych, które są bardziej uniwersalne (można używać ich zarówno do jazdy w terenie, jak i po mieście), a także tańsze w eksploatacji – części do Land Rovera czy innych popularnych modeli samochodów terenowych nie są przesadnie drogie i nie trzeba ich zbyt często wymieniać, jeśli auto nie jest eksploatowane w ekstremalnych warunkach. Ciekawym pomysłem na udział w wyprawach po bezdrożach może być również wykupienie jakiegoś rodzaju wycieczki, która oferuje tego typu atrakcję.

Co poza samochodem?

Gdy masz własny samochód przystosowany do jazdy w terenie (auto powinno być wyposażone w napęd 4x4) musisz wyposażyć go jeszcze w odpowiednie opony – jazda na tradycyjnych oponach po nierównych, kamienistych i grząskich drogach nie skończy się dobrze. Warto również od razu zainwestować z zestaw podstawowych części zamiennych – choć takie samochody jak Land Rover, Jeep Cherokee czy Ford Ranger teoretycznie przystosowane są do jazdy w terenie, w trudnych warunkach mogą jednak odmówić posłuszeństwa, a wtedy potrzebny jest natychmiastowy dostęp do części, tak by można było szybko usunąć usterkę i wrócić na trasę. We wnętrzu samochodu, prócz miejsca dla części do Land Rovera (ewentualnie części dla auta innej marki), powinno znaleźć się również miejsce na narzędzia i standardowy sprzęt biwakowy. Offroad to przede wszystkim przygoda w terenie, w otoczeniu natury, bez dostępu do wielu udogodnień oferowanych przez współczesną cywilizację. Podczas takiego wyjazdu potrzebować będziesz zatem podstawowego sprzętu do spania oraz akcesoriów do gotowania. Oczywiście musisz zabrać ze sobą również zapas picia i jedzenia.