Pierwsza podróż samochodem może być dla maluszka i jego rodziców sporym wyzwaniem, chociaż wcale nie musi. Jeżeli odpowiednio przygotujecie się do podróży i zadbacie o kilka podstawowych elementów, wszystko powinno pójść sprawnie i gładko.

Podstawa – fotelik samochodowy

Sprzęt taki jak foteliki samochodowe już od dłuższego czasu jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu, gdy podróżuje w nim małe dziecko. Taki stan rzeczy jest jak najbardziej uzasadniony, ponieważ tylko odpowiedni fotelik może zabezpieczyć dziecko przed konsekwencjami poważnej stłuczki czy wypadku, a jego bezpieczeństwo powinno być Waszym priorytetem. Wybierając model dla swojej pociechy, wybieraj droższe i dobrej jakości foteliki samochodowe, wyprodukowane przez producentów o dobrych opiniach. Na pewnych rzeczach nie warto oszczędzać, a tańsze wersje fotelików nie zawsze mają konstrukcję, którą można zaliczyć do wysokich standardów bezpieczeństwa. Nie kuś się też na zakup używanego fotelika samochodowego na facebookowej grupie czy serwisie ogłoszeniowym. Nie możesz być pewien jego historii, a powypadkowe foteliki samochodowe mogą mieć naruszoną strukturę odpowiedzialną za ochronę malucha.

Jedzenie i picie

Jeżeli podróż będzie trwała dłużej niż chwilę, nie zapomnij zabrać ze sobą wystarczającej ilości jedzenia i picia. Gdy maluch karmiony jest piersią, w ciepłe dni problem może zostać rozwiązany poprzez zatrzymanie się na krótki postój. Jednak zimą lub w przypadku podróży bez mamy, warto zabrać ze sobą odciągnięty za pomocą laktatora pokarm. Dla malucha, które odżywia się mlekiem modyfikowanym, weź termos z ciepłą wodą, mieszankę oraz ulubioną butelkę. Dzięki nim, bez większego trudu przygotujesz posiłek w trakcie postoju. Jedzenie dla starszych dzieci jest nieco mniejszym problemem, ale i tak dobrze będzie zadbać o nie z wyprzedzeniem i przyrządzić dla nich smaczne oraz zdrowe przekąski. Produkty kupione w podróży na stacji benzynowej będą drogie, a ich wybór może ograniczać się do niezdrowych smakołyków. Nie zapomnij też o zabraniu picia – najlepiej herbaty lub ciepłej wody w termosie.

Rozrywka

Znudzony maluch niekoniecznie smacznie prześpi podróż czy będzie grzecznie patrzył się w okno. Jeżeli chcesz uniknąć problemów w trakcie jazdy samochodem, przygotuj dla niego kilka ciekawych zajęć. Dobrym pomysłem będzie m.in. wspólne śpiewanie piosenek czy gry słowne, chociaż czasami wystarczy zwyczajna rozmowa. Ostatecznie przygotuj dziecku bajkę na tablecie lub telefonie. Najważniejsze, żebyś podczas jazdy był skupiony i zadbał o bezpieczeństwo wszystkich podróżnych.