Laptopy to przenośne urządzenia posiadające w wyposażeniu zasilacze w postaci akumulatora. Aby urządzenie działało musi być podłączone do prądu lub mieć naładowaną baterię. Laptopy używają zasilaczy, które podłączamy do gniazdek ściennych, czyli sieci elektrycznej. Istnieją setki różnych marek i modeli laptopów. Większość producentów dostarcza akcesoria i części do swoich laptopów, a także zapewnia odpowiednie wsparcie serwisowe. Części zamienne możemy również zdobyć w innych miejscach, np. sklepach z elektroniką lub w hurtowniach sprzętu komputerowego. Możliwe jest również znalezienie zasilaczy i kabli na stronach aukcyjnych lub sklepach internetowych. Ze względu na dużą ilość modeli uradzeń mobilnych, zawsze musimy sprawdzać przed zakupem rodzaj posiadanego zasilacza. Szczegółowe wskazówki jak wybrać odpowiedni model i na co zwracać uwagę znajdziesz na stronie https://www.laptopshop.pl/Zasilacz-do-laptopa-na-co-zwrocic-uwage-podczas-jego-kupowania-blog-pol-1485339352.html

Natężenie i końcówki

Natężenie prądu w zasilaczu może osiągnąć lub przekroczyć wymagane dla laptopa natężenie prądu. Istotny jest rodzaj końcówki w kablu, ponieważ wielu producentów stosuje niestandardowe zakończenia. Najczęściej używanym typem są cylindryczne końcówki złącza. Inną opcją jest zastosowanie uniwersalnego zasilacza, który może być używany z wieloma końcówkami.

Prąd stały

Wszystkie laptopy używają prądu stałego (DC) do działania. DC to energia elektryczna, która płynie stale w jednym kierunku. Zasilacze to małe urządzenia, które są używane w zasilaniu sieciowym ze standardowego gniazdka ściennego. Istnieją również adaptery DC do tych gniazdek, które dostarczają prąd stały.

Zasilacz sieciowy

Zasilacze sieciowe konwertują prąd zmienny z gniazdek, jakie znajdują się w większości domów. Laptopy, telefony komórkowe, komputery i odtwarzacze DVD - wszystkie korzystają z zasilania prądem stałym.

Uniwersalne zasilacze

Inną opcją dla posiadaczy laptopów jest uniwersalny zasilacz. Takie modele są droższe, ale za to mogą dostosowywać się do dowolnego źródła zasilania i napięcia. Teoretycznie uniwersalne adaptery mogą działać na każdym laptopie.

Znajdź odpowiedni model

Ponieważ na rynku jest tak wiele różnych modeli zasilaczy, należy koniecznie sprawdzić, jakiego typu wymaga nasz laptop. Większość z nich jest sprzedawana pod konkretne marki i modele laptopów. Najważniejsze informacje zawsze znajdują się na samym zasilaczu lub na stronie producenta. Na podstawie tych danych możesz wybrać odpowiednie urządzenie. Znalezienie odpowiedniego zasilacza do laptopa sprowadza się do sprawdzenia modelu laptopa i wymagań dotyczących zasilania.