Budując dom jednorodzinny często stawiamy na rozwiązania, których nie zaznamy w blokach. Należą do nich również łazienki, w których mamy dostępne okna. Oczywiście takie rozwiązanie bywa problematyczne, jeśli naprzeciwko wybudowali się ciekawscy sąsiedzi – warto jednak po prostu odpowiednio zasłonić widok za oknem, a pozostawić możliwość korzystania z dostępu do świeżego powietrza. Okna w łazience dają unikalną możliwość wietrzenia, która nie zdarza się zazwyczaj w budownictwie mieszkań we wspólnych budynkach. Ta opcja jest bardzo przydatna, zwłaszcza jeśli łazienka często paruje czy jest niewielka – usuwamy w ten sposób z niej wilgoć i zapobiegamy gromadzeniu się pleśni. Skoro zalety są tak wielkie, dobrze jest zadbać tylko o osłonięcie okien.

Łazienka na poddaszu

Teoretycznie nie musimy tutaj stosować żadnej osłony, zwłaszcza jeśli nie mamy opcji, że ktoś wybuduje się tak, aby widzieć wnętrze naszej łazienki. Jeśli mimo to chcemy osłonić okno, do naszej dyspozycji pozostają rolety dachowe. Będą one dobrze sprawdzać się i współpracować z oknami dachowymi, co z pewnością ułatwi ich otwieranie oraz obsługę. Rolety dachowe muszą być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć, najlepiej sztucznych, które jest również łatwo wyczyścić.

rolety dachoweKlasyczna łazienka

Jeśli jednak nasza łazienka usytuowana jest po prostu na piętrze czy parterze budynku, to pozostaje nam wybór odpowiedniej osłony przed ciekawskim wzrokiem. Przede wszystkim warto pamiętać, że żaluzje, choć wydają się łatwe w czyszczeniu i są wykonane z odpowiedniego materiału, mogą nie pasować do wystroju nowoczesnego wnętrza. Zamiast nich możemy wykorzystać rolety, które powinny – podobnie jak rolety dachowe – być wykonane ze sztucznego, odpornego na wilgoć i prostego w czyszczeniu materiału. Mogą być zwijane na rolce albo chowane w kasecie, ale możemy również dobrać modele plisowane. Jeśli nie chcemy zostawiać okna całkowicie odsłoniętego nawet wówczas, gdy łazienka jest pusta, pozostaje nam wybór rolet dzień i noc.

O czym pamiętać?

Warto mieć na uwadze, że łazienka jest pomieszczeniem o tyle specyficznym, że wciąż narażonym na sporą wilgotność. Z tego powodu, wybierając osłonę do okna, powinniśmy kierować się doborem odpowiedniego materiału. Dobrym rozwiązaniem mogą być specjalne naklejki na okna, jeśli zależy nam na czymś trwałym i nie zniechęca nas ograniczenie widoczności i dostępu światła słonecznego. Jeśli jednak wybieramy rolety dachowe czy klasyczne, powinniśmy zrezygnować z materiałów delikatnych i naturalnych oraz postawić na te, które łatwo się czyści i są odporne na wilgoć.