W ostatnich latach niezwykle popularna ponownie została stylizacja gotycka. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, ale jednym z znaczących jest rozsławienie się muzyki rock/metal. Oczywiście wpływ na to mieli wykonawcy muzyki, którzy podczas koncertów jak i poza nimi pojawiali się w ciemnych stylizacjach, z łańcuchami, masywną biżuterią, a na ich stopach były masywne glany. Ubiór gota to na pewno jeden najbardziej wyróżniający się na co dzień styli, przeznaczonych dla osób, które chcą się wyróżniać z tłumu i zwracać na siebie uwagę. W tym artykule przedstawimy zarówno genezę uosobienia gotyckiego jak i niezastąpione elementy ubioru prawdziwego gota.

Zaczątki kultury gotyckiej

Kultura ta narodziła się w latach 70 i 80 ubiegłego wieku i wywodzi się z ruchu Post Punk. Wśród gotów rozpowszechnia się wszechobecne zamiłowanie takimi rzeczami jak: okultyzm, literatura, sztuka, wampiryzm oraz mitologia. Subkultura Gotycka postrzegana jest jako jedna z mroczniejszych i tajemniczych kultur, przez co nagminnie jest mylnie utożsamiana z satanizmem.

Niezbędne dodatki do ubioru gota

Pośród dodatków, które chętnie dobierają goci, możemy rozróżnić między innymi skórzane torebki czy plecaki z metalowymi kolcami, które najczęściej przykuwają wzrok ludzi na ulicy. Na rękach gotów wielokrotnie możemy zauważyć bransoletki, a uszy zarówno facetów jak i dziewczyn ozdabiają czarne kolczyki. Dopełnieniem stylu są łańcuchy, ciemna bandana, skórzany pasek z ćwiekami, czy tatuaże oznaczające smutek. Czarne kolczyki (https://restyle.pl/pol_m__BIZUTERIA_Kolczyki-371.html) mogą być w kształcie spirali, wiszące, choć najczęściej zauważane są tak zwane tunele.

Co zakładają na siebie goci?

czarne kolczykiPodstawowym obuwiem każdego gota są duże, masywne glany. To buty najszybciej rzucają się w oczy i wyróżniają się swoim ciężkim charakterem. Wcześniej buty te były używane głownie w wojsku czy policji, z czasem za sprawą muzyków dostały się do subkultur i innych środowisk. Dopełnieniem ubioru gota jest zazwyczaj ciemna skórzana kurtka. Najczęściej posiada ona mroczne naszywki. Płeć piękna często decydują się na ubiór czarnego gorsetu, który nie tylko nawiązuje do czasów początków ubiegłego stulecia, czyli lat wyjątkowo lubianych, ale i znakomicie eksponuje talię, dlatego też, czują się one wyjątkowo kobieco. Z innych elementów jakie najczęściej są noszone przez gotki to długie, ciemne sukienki.

Makijaż

Goci, kobiety a także mężczyźni najczęściej decydują się na makijaż, który to zazwyczaj daje możliwość wyróżnić się z tłumu. Zdecydowanie podkreślone ciemną kredką oczy, ubarwione na krwisto czerwony bądź wiśniowy kolor usta a także czarne bądź fioletowe paznokcie pozwalają na wyróżnienie z tłumów gotów.