Co roku przeprowadzane przez media badania wskazują, że Polacy w praktycznie każdym wieku wyraźnie zaniedbują codzienne czytanie. Specjaliści straszą, że nasze społeczeństwo nieuchronnie pędzi w stronę wtórnego analfabetyzmu, zmieniając się w zbiór osób myślących „ramówką” Tele Expressu. Jednak czy tak jest naprawdę?

Mniejsza popularność książek papierowych?

ebooki dla dzieci

Faktem jest, że sprzedaż książek papierowych w ostatnich latach zauważalnie spadła, jednak podając te dane media zapominają wspomnieć o wyraźnym wzroście zainteresowania Ebookami oraz audiobookami. Współcześnie praktycznie każdy konsument posiada nowoczesny telefon z dużym wyświetlaczem, który przy użyciu różnorodnych aplikacji służy wielu użytkownikom właśnie do czytania. Portale ebookoo.pl oraz wiele innych oferują swoim odbiorcom dostęp do wielu popularnych pozycji książkowych. Po ebook nie trzeba stać w kolejce, ani jeździć po wielu księgarniach w poszukiwaniu potrzebnego egzemplarza – kilka kliknięć i książka jest gotowa do użytku na praktycznie każdym urządzeniu multimedialnym.

Czy coraz częściej sięgamy po książki elektroniczne?

audiobooki sklep

Stale rosnąca popularność ebooków sprawia, że portale jak ebookoo.pl pojawiają się w przestrzeni sieci coraz częściej. Efektem jest znaczne skalowanie cen oferowanych książek w dół. Wydawcy powoli coraz wyraźniej zaczynają preferować wydania elektroniczne pozycji książkowych – jest to zarówno tańsze, bardziej przyjazne środowisku oraz efektywniejsze w docieraniu do nowych czytelników. Ebooki w wielu przypadkach są po prostu tańsze niż wydania papierowe, pozwalając konsumentom na nabycie znacznie większej ilości książek niż tradycyjne chodzenie po księgarniach.

Wielu czytających w dalszym ciągu preferuje wydania papierowe, posiłkując się argumentem, że książka którą trzyma się w rękach ma swój niezaprzeczalny charakter, jakiego „pozycja na kalkulatorze” wykazać nie może. Jednak czy rzeczywiście ważnym jest, na czym się czyta, czy raczej sam fakt, że się czyta? Wbrew obowiązującej opinii nie pędzimy ku bez książkowej rzeczywistości, tylko zwyczajnie ją zmieniamy.