Najczęściej wykorzystywanym materiałem do malowania przez malarzy są farby olejne. Jest to niezwykłe narzędzie, które doskonale oddaje piękno, jakie malarz chce uwiecznić, ale jednocześnie są to farby, które szkodzą zdrowiu. Można w starych filmach zauważy, że malarze tworzyli swoje dzieła na powietrzu lub też w bardzo dużych pomieszczeniach z wysokimi sufitami. Takie miejsca były i nadal są wybierane ze względu na szkodliwy zapach samej farby jak i ze względu na stosowane środki do ich rozpuszczenia. Każdą farbę olejną rozpuszczało się w rozpuszczalnikach o bardzo intensywnym zapachu, który negatywnie wpływał na zdrowie malarza jak i innych osób przebywających w jego otoczeniu. Dodatkowo każde ubrudzenie farbą olejną, nawet na skórze, czyszczone było tym samym rozpuszczalnikiem, który nie tylko wysuszał bardzo skórę, ale również w wielu przypadkach wywoływał reakcje alergiczne. Jak widać farby olejne to nie tylko doskonałe narzędzie oddające nasycone kolory, ale również środek, który szkodzi. Idąc z duchem rozwoju jak i innowacji w materiałach malarskich można zobaczyć doskonałe rozwiązanie zstępujące stare, szkodliwe farby olejny. Tym innowacyjnym środkiem są farby olejne wodorozcieńczalne.

farby olejne wodorozcieńczalne

Farby wodorozcieńczalne dla artystów

Farby olejne wodorozcieńczalne jak sama nazwa wskazuje są farbami rozcieńczalnymi w wodzie. Tak samo można je zmyć ze skóry czy też z podłogi – zwykłą wodą. Dodatkowo woda nie ma intensywnego zapachu, który odrzuca osoby trzecie, dzięki czemu można malować nimi nawet w bardzo małych pomieszczeniach. Farby olejne wodorozcieńczalne niczym nie odbiegają od zwykłych farb olejnych. Tak samo dobrze oddaja kolor o wysokim nasyceniu jak i są tak samo trwałe. Jednocześnie farby wodorozcieńczalne można mieszać ze zwykłymi farbami olejnymi. Jest to duży atut, ponieważ nie trzeba w jednym momencie wymieniać całej palety tylko można systematycznie małymi kroczkami wymieniać swoje dotychczasowe farby olejne na wodorozcieńczalne.

Sztuka jest modna

Ze względu na to, że farby olejne wodorozcieńczalne zachowują taką samą paletę barw jak zwykłe olejowe jak i też ze względu na swoją trwałość są one obecnie bardzo chętnie wykorzystywane w wielu szkołach. Dzięki temu, że one nie uczulają pozwalają na naukę malarstwa nawet osobom z alergiami, co wcześniej było dużym problemem. Warto jest wymienić swoją paletę kolorów ze zwykłych farb olejnych na farby olejne wodorozcieńczalne ze względu przede wszystkim na swoje jak i najbliższych osób zdrowie, bo to ono w życiu jest najważniejsze. Bez zdrowia nawet najlepszy malarz nie będzie czerpał ze swojej pasji żadnej przyjemności.