Choć wybór papieru do drukarki może wydawać się niezwykle prosty, to jednak wiele osób ma z tą kwestia problem. Kłopoty zazwyczaj biorą się z niezrozumienia podstawowych właściwości papieru, co skutkuje wyborem kartek o złym odcieniu, ale również zbyt grubych, za cienkich czy po prostu o niesatysfakcjonującej fakturze. Z tego powodu warto wiedzieć, co mówią nam podstawowe właściwości papieru. Teoretycznie papier do drukarki można wybrać według tego, co sugeruje nam producent; będzie to jednak często wybór najbardziej uniwersalny, a przez to również bardzo podstawowy. Nie zawsze sprawdzi się dla klientów, w przypadku których liczy się luksusowy charakter dokumentów. Zobaczmy zatem, według jakich cech charakterystycznych dokonywać wyboru papieru.

Kartka kartce… nierówna

Chodzi rzecz jasna o wymiary kartek, które określa się według znanej, ustandaryzowanej wersji z literami alfabetu na początku. Najbardziej popularny jest rzecz jasna format A4, czyli klasycznego bloku kartonowego. Mniejszy od niego jest format A5, zaś większy i dostosowany do drukarek oferujących długie wydruki – format A3. Jeśli chcemy kupić papier do drukarki, który będzie dobrym papierem do kserowania, format A4 będzie najbardziej odpowiedni.

Grubość i gramatura

O grubości kartek mówi się przede wszystkim w profesjonalnym wykorzystaniu papieru, w jednostkach zwanych mikronami. Standardowa grubość – wystarcza w papierze do drukarek – to 110 mikronów. Z kolei gramatura określana jest na podstawie gramów na metr kwadratowy. Będzie ona świadczyć przede wszystkim o tym, jak wytrzymała będzie kartka, czy będzie prześwitywała oraz jak zachowa się po nadrukowaniu. Klasyczny papier do drukarek ma gramaturę ok. 80 g/m2; im większa gramatura, tym sztywniejsza kartka – i bardziej elegancki wygląd papieru. Do tych cech warto dodać nieprzezroczystość; przezroczysty papier to taki, na którego drugiej stronie będzie prześwitywał wydruk, co uniemożliwia m.in. drukowanie obustronne.

Gładkość i jasność

papier do drukarki

Im bardziej gładki papier, tym lepiej wygląda na nim nadruk. Szorstka faktura jest nieprzyjemna w dotyku i sprawia, że nadruk się w charakterystyczny sposób rozmywa, co utrudnia jego rozczytywanie. Tańsze papiery mają mniejsze białość i jasność. Pierwsza cecha mówi o tym, jak biała jest biel kartki papieru; druga – ile światła się od niej odbija, aby kolorowy nadruk miał dokładnie taki odcień, jak pigment zawarty w tuszu. Wybór odpowiednich parametrów, które posiada papier do drukarek jest czymś niezbędnym, by cieszyć się jego dobrą jakością. Przypilnowanie kilku cech da nam zadowalające efekty po wydruku. Szeroki wybór papierów do drukarki znajdziesz na stronie http://calamus.pl/papier-do-drukarki.